Zamknij

Jeremias Joseph Knechtel w Akademii Rycerskiej

14:14, 26.10.2012
Skomentuj

Wystawę tę dedykujemy miastu i mieszkańcom – mówi o obrazach Knechtla dyrektor Muzeum Miedzi. W Akademii Rycerskiej udało się zgromadzić dzieła barokowego malarza, który przez 50 lat mieszkał w Legnicy.

Jeremias Joseph Knechtel urodził się w Czechach, ale przez 50 lat żył i mieszkał w Legnicy. Osiadł w niej wraz z rodziną ok. 1704 r. po kilkuletnim już pobycie na Śląsku i realizacji pierwszych zamówień malarskich. W naszym mieście miał swoją pracownię i dom w pobliżu Bramy Głogowskiej.

Jego dzieła powstawały głównie na zamówienie fundatorów. Znanych jest dziś około 160 dzieł artysty, rozsianych po całym Dolnym Śląsku. W Legnicy zachował się tylko jeden obraz J.J. Knechtla, który znajduje się w kościele św. Jana.

Obrazy malarza wyróżniają się mocnym konturem, pastelową kolorystyką, a także gładką fakturą przypominającą malarstwo emaliowe. Knechtel malował głównie obrazy olejne na płótnie, tworząc wielkoformatowe kompozycje. Widzimy na nich wizerunki świętych, które niekiedy składają się na zespoły płócien ołtarzowych, stanowiące element barokowego wystroju świątyń.

Dyrektor Muzeum Miedzi zaznacza, że wystawa Knechtla jest najpoważniejszym przedsięwzięciem w ciągu roku, zrealizowanym w legnickiej placówce kultury. - Wystawa jest połączona z wydawnictwem, które prezentuje twórczość malarza na różnych płaszczyznach – wyjaśnia Andrzej Niedzielenko. - Oprócz zamieszczonych 160 zdjęć obrazów, możemy przeczytać także część eseistyczną, np. artykuł dotyczący epoki habsburskiej w Legnicy.

Dzięki wystawie, Muzeum Miedzi pomogło kilku obrazom odzyskać świetność. - Pisaliśmy wnioski do właścicieli dzieł i kilka prac Knechtla udało się poddać konserwacji – mówi Łucja Wojtasik – Seredyszyn, kuratorka wystawy. Większość prac barokowego artysty znajduje się w kościołach, a nie w muzeach, więc tym trudniej było je pozyskać. 

Postać J.J. Knechtla zapisała się na kartach historii Legnicy, nie tylko jako malarza, ale także osoby udzielającej się społecznie. - Złożył skargę na innego malarza, który jego zdaniem był partaczem, bo tworzył poza cechem, ale miał za to bogatych mocodawców – dodaje Niedzielenko. - Doniósł na niego, że ten nie płaci podatków za sprzedaż dzieł. Tak właśnie wyglądała walka o zamówienia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 26 października o godzinie 17 w Akademii Rycerskiej. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 31 marca 2013 roku.  [FOTORELACJA]5395[/FOTORELACJA]

(MB (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%