Zamknij

Iłłakowiczówna znana i nieznana

15:17, 17.02.2013
Skomentuj

Stowarzyszenie Babiniec zorganizowało w Muzeum Miedzi spotkanie poświęcone pamięci Kazimiery Iłłakowiczówny, polskiej poetki, prozaika, dramaturga i tłumaczki.

W trzydziestą rocznicę śmierci poetki spotkanie przybliżyło uczestnikom kolejne etapy życia Kazimiery Iłłakowiczówny, poczynając od przedwojennego okresu jej twórczości, o którym opowiedział w swojej prelekcji Tadeusz Sznerch:

- Wydawać by się mogło, że okres międzywojenny, to czas sukcesów, wspaniałej kariery zawodowej, podróży, odczytów, życia w centrum przemian politycznych. Gdy jednak wsłuchać się w wiersze Iłły, jak ją pieszczotliwie nazywano, widać, że ten ton poczucia spełnienia jest trochę zakłócony pewnymi ciemnymi nutami. Nostalgią, smutkiem, wewnętrznym rozdarciem, których wyraz daje w swoich wierszach.

Najbardziej czytelne motywy w twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny, to sieroctwo, którego sama doświadczyła, także śmierć i cierpienie związane z pobytem na froncie, ciężka choroba, czy niespełnione miłości i poczucie osamotnienia. W okresie międzywojennym poetka wydała kilkanaście tomów wierszy, w tym między innymi "Rymy dziecięce" ukazujące świat uczuć i sposób myślenia dzieci. Do kilku tych tekstów muzykę skomponował Karol Szymanowski.

- Można powiedzieć, że bohaterka naszego spotkania w swoich wierszach dawała wyraz swojemu upodobaniu do praktycznego piękna, prostoty, ludowo-balladowej fantastyki, która czasem przypomina Bolesława Leśmiana. Jej wiersze są regularne, nie ulega fascynacji nurtem awangardowym, raczej bliższa jest skamandrytom. Ale nie wymienia się jej jako członka tego ugrupowania, zawsze chciała być niezależna – mówił Tadeusz Sznerch.

Kolejna część spotkania dotyczyła przedwojennych, wojennych i powojennych związków K. Iłłakowiczówny z Rumunią, jej kulturą i literaturą. Radosława Janowska-Lascar szczegółowo przedstawiła znane i nieznane wątki z ówczesnego etapu życia poetki.


O poznańskim okresie życia i twórczości Iłły opowiedziała Monika Chuda, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, której praca naukowa dotyczyła właśnie poznańskiego etapu życia poetki.

Prelekcje były przeplatane recytacją wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny. Spotkanie zakończył recital pieśni z cyklu "Rymy dziecięce" (słowa: K. Iłłakowiczówna, muzyka: K. Szymanowski) w wykonaniu Agnieszki Justyny Szumiło (sopran) i Kamili Łopatki (fortepian).

[FOTORELACJA]5877[/FOTORELACJA]
 

(DŻ (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%