Zamknij

Początek Legnickich Wieczorów Organowych

21:14, 14.05.2013
Skomentuj

Koncertem inauguracyjnym w katedrze rozpoczęły się Legnickie Wieczory Organowe. Wystąpili na nim legniczanie Katarzyna Piotrowska i Marek Fronc.

W programie koncertu usłyszeliśmy utwory trzech kompozytorów. Były to: Johann Sebastian Bach, Max Reger i Zbigniew Słowik. [FOTORELACJA]6323[/FOTORELACJA]

Katarzyna Piotrowska i Marek Fronc zagrali  nastepujące kompozycje:

Johann Sebastian Bach
Fantazja ifuga c-moll BWV 537
Suita wiolonczelowa C-dur BWV 1009
(opr. na fagot K. Piotrowska)
- Prelude
- Allemande
- Courante
Suita wiolonczelowa C-dur BWV 1009
- Sarabande
- Bourree I
- Bourree II
- Gigue

Max Reger
Ave Maria z cyklu Monologe op. 63 nr 7
Introdukcja i Passacaglia f-moll
z cyklu Monologe op. 63 nr 5 i 6

Zbigniew Słowik
Mała Suita Majowa*
- Uwertura
- Marsz
- Scherzo
- Medytacja
- Gigue


Marek Fronc jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Legnicy oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2002r.) Naukę kontynuował w ramach prywatnych studiów pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera w Hamburgu oraz mistrzowskich kursów organowych, prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów z Polski i Europy (m.in. przez J. Gembalskiego, T. A. Nowaka, D. Rotha, H. Vogla, U.Spang-Hanssena, A. Gasta, O. Latry, S. Rampe). Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych: w Landau a.d.Isar w Niemczech oraz w Saint-Maurice w Szwajcarii. Jako solista i kameralista koncertował w ramach licznych festiwali muzycznych w Polsce i za granicą (w Niemczech, Danii, Hiszpanii, na Ukrainie i na Węgrzech). Brał także udział w kilku nagraniach fonograficznych (m.in. płyty 20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy 1986-2005, nominowanej do nagrody Fryderyki 2005). Obok działalności artystycznej zajmuje się też pracą pedagogiczną, będąc wykładowcą Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy. Z ramienia uczelni wrocławskiej koordynuje dwa cykle koncertowe: Historyczne Organy Dolnego Śląska oraz Koncerty Adwentowe u Paulinów. Od 2011 roku jest prezesem Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej.


Katarzyna Piotrowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Płużka (dyplom z wyróżnieniem w 2002 r). Urodziła się w Legnicy, gdzie do 17-tego roku życia kształciła się jako pianistka. Po niespełna trzech latach nauki gry na fagocie w legnickim Liceum Muzycznym w klasie Józefa Tauta, rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fagotu prof. Zbigniewa Płużka. Już od pierwszych lat studiów współpracowała z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Narodową, Polską Filharmonią Kameralną. Jako kameralistka współtworzy Warsaw Wind Ensemble, który w 2001 roku ( jako kwintet W5), zakwalifikował się do finału prestiżowego Fishoff Chamber Music Competition w USA. Zespół nadal istniejący koncertuje w Polsce i za granicą. Jako solistka Katarzyna Piotrowska występowała m.in. z Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. Obecnie współpracuje z Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Filharmonią Narodową, Polską Filharmonią Kameralną. Od 2005 jest muzykiem Polskiej Orkiestry Radiowej. Jako muzyk sesyjny bierze udział w projektach m.in. Krzysztofa Herdzina, Adama Sztaby, uczestniczy również w nagraniach muzyki do spektakli teatralnych, filmów oraz seriali telewizyjnych. Współpracuje również z zespołami muzyki współczesnej biorąc udział w wykonaniach i prawykonaniach utworów m.in. na Warszawskiej Jesieni. Laureatka wielu konkursów solowych i kameralnych m.in.: I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Fagotowym im.C.M. Webera we Wrocławiu (2004), II Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu (1999r), I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Pr. II Polskiego Radia na Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2001 r). I Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2002). Laureatka stypendium "Młoda Polska" Ministra Kultury i Sztuki w 2007r. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Specjalną prestiżowego wiedeńskiego wydawnictwa nutowego Dobblinger. W tym też roku ukazała się jej pierwsza płyta Polish Bassoon Music z polską muzyką na fagot.(źródło:lck)

(LS (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%