Zamknij

Biesiadowali do późna na dziedzińcu zamkowym

14:05, 19.05.2013
Skomentuj

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego bawili się Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Łemkowie, Żydzi i Romowie. Wielokulturową biesiadę zorganizowali Teatr Modrzejewskiej i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.

Pierwsza w Legnicy Europejska Biesiada Narodów nawiązuje do obchodzonego 9 maja Dnia Europy, więc na dziedzińcu Zamku Piastowskiego nie zabrakło otwierającego imprezę europosła Piotra Borysa. Organizatorzy przygotowali dwie sceny i stoły, za którymi zasiadło 300 osób. - Chętnych było dużo więcej, wielu osobom musieliśmy odmówić ze względu na ograniczające nas miejsce. Umówmy się, dodatkowe sto osób jeszcze byśmy pomieścili, ale nie tysiąc - mówi organizator Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. [FOTORELACJA]6360[/FOTORELACJA]

Goście bawili się przy muzyce zespołów Wodohraj (Ukraina), Wędrowny Tabor (Romowie), Siostry Rajfer, Horpyna (Ukraina), Smokin Bad (Rosja) i Schlesische Rauber (Niemcy). Po raz kolejny Głomb zaznacza, że ideą imprezy jest wspólna zabawa. - Liczy się przede wszystkim integracja społeczności, które wspólnie tworzą nasze miasto. Rzadko się spotykamy, a nasza biesiada jest kolejną okazją do wspólnych rozmów i poznawania się. Legnica to miasto wielokulturowe i tą tradycję warto pielęgnować - dodaje dyrektor teatru.

W organizację Europejskiej Biesiady Narodów zaangażowały się też legnickie organizacje skupiające mniejszości narodowe: Stowarzyszenie Łemków, Koło Zjednoczenia Łemków, Związek Ukraińców w Polsce, Stowarzyszenie Romów, Fundacja „Miłośnicy Kultury i Tradycji Romów”, Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów, Gmina wyznaniowa Żydowa oraz Stowarzyszenie „Rosyjskie Centrum Kultury i Nauki”.

W trakcie zabawy mieliśmy okazję porozmawiać z liderami niektórych z nich. Zgodnie przyznają, że w Legnicy inicjatywa wspólnych spotkań jest potrzebna. Mirosław Dymitrak, reprezentujący legnickich Romów podkreśla, że taka biesiada powinna odbywać się rokrocznie. - Poznajemy się, rozmawiamy i wspólnie bawimy - wylicza  Dymitrak. - Zachęcamy do poznawania kultury romskiej, naszej tradycji, narodowych potraw, muzyki. Romowie zastawili stoły gulaszem, gęstym sosem, mięsem z kurczaka podawanym z dużą ilością warzyw, pieczonym boczkiem doprawionym papryką i ziołami.

Przy okazji biesiadnej zabawy, Nina Dymitrak ze Stowarzyszenia Romów zaznacza, że w Legnicy dobrze im się funkcjonuje, ale pewne sprawy nadal wymagają zmian. - Trzeba walczyć z rasizmem, Romowie mają także problem ze znalezieniem pracy, bo właściciele przedsiębiorstw patrzą na nas z góry, czujemy się gorsi - mówi. - Nie wstydzimy się swojej narodowości, jesteśmy z niej dumni. Chcemy jednak mieć takie same prawa jak pozostali mieszkańcy Legnicy.

Ewa Dymitrak stwierdza, że wiele zmieniło się na "plus" gdy powstało stowarzyszenie, które zrzesza 17 osób. Legnicę zamieszkuje jednak aż 430 Romów. - W ostatnich latach możemy liczyć na mieszkania socjalne dla uboższych Romów, wycieczki dla naszych dzieci, książki, a także stypendia dla zdolnych romskich uczniów. Powoli ruszamy do przodu, ale nadal ta pomoc jest kroplą w morzu potrzeb - podsumowuje.

Z kolei Anna Lazarek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów dodaje, że do tej pory mniejszości najczęściej spotykały się na Wigilii Narodów, organizowanej przez Elżbietę Chucholską. - Legnica jest miastem wielokulturowym, żyjemy w wolnej Europie, która patrzy przychylnym okiem na mniejszości narodowe i to cieszy - mówi Lazarek.

Biesiadnicy bawili się do późnych godzin przy skocznej muzyce. Artyści nie zrazili się nawet kiedy zabrakło prądu, wszak prawdziwi muzycy mają artystyczną moc w głosie!

(MB (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%