Zamknij

Rozmawiali jak promować dziedzictwo kulturowe

08:57, 05.12.2013
Skomentuj

Wójtowie i burmistrzowie miast i gmin dolnośląskich spotkali się na konferencji dotyczącej perspektyw i promocji dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.

Konferencję pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska. Perspektywy i promocja”, zorganizowała Fundacja Ochrony Przyrody i Promocji Turystyki "FOPiT - GOBI", przy wsparciu Fundacji Archeologicznej "Archeo" i Grupy Atrystycznej „Pokazy Historyczne”.

- Chcemy wydobyć z terenu Dolnego Śląska wszystkie najciekawsze historycznie, spektakularne wydarzenia mogące konkurować z tym co dzieje się np. pod Grunwaldem i zrobić z nich produkt turystyczny promujący gminy i powiaty dolnośląskie - mówi Łukasz Strynkowski, prezes Fundacji Fopit - Gobi.

Podwaliną pomysłu stało się przedsięwzięcie nazwane „Szlakiem Czterech Bitew”, które przekształciło się w „Szlak Bitew Legnickich” realizowane przez Fundację wspólnie z wójtami gmin. Szlak łączy miejsca historycznie związane z ważnymi bitwami, potyczkami i wydarzeniami rozgrywającymi się na ziemi legnickiej. Kluczowymi są bitwy z 9 kwietnia 1241r. pod Legnickim Polem, 13 maja 1634r. W okolicach Miłkowic, 15 sierpnia 1760r. w okolicach Kunic i 26 sierpnia 1813 r. pod Warmątowicami w gminie Krotoszyce, oraz potyczki w gminach Chojnów i Ruja.

- Kiedy zaczęliśmy ze współorganizatorami „kopać” w historii Dolnego Śląska, okazało się, że możemy znaleźć w niej o wiele więcej, dlatego postanowiliśmy przygotować podobne przedsięwzięcie dla miejscowości z terenu całego Dolnego Śląska - tłumaczy Łukasz Strynkowski. - Na początek zorganizowaliśmy konferencję, na którą zaprosiliśmy włodarzy gmin i powiatów, przedstawicieli władz wojewódzkich, nadleśnictwa i historyków.

Podczas konferencji jej uczestnicy zapoznali się z dotychczasową działalnością organizatorów, oraz usłyszeli jakie propozycje współpracy w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego mają dla nich pomysłodawcy projektu. Zebrani wysłuchali wystąpień i referatów prof. Artura Błażejewskiego z Instytutu Archeologii UW, dr Grzegorza Podrucznego z Polsko - Niemieckiego Insttutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach, Tomasza Sokołowskiego z Grupy Historycznej „Pokazy Historyczne.pl” z Legnicy, dr Tomasza Stolarczyka z Fundacji Archeologicznej Archeo z Radziechowa i Łukasza Strynkowskiego z FOPiT Gobi.[FOTORELACJA]7389[/FOTORELACJA]

-Konferencja jest tylko wstępem do dalszych działań, chcemy pokazać jakim ciekawym terenem jest Dolny Śląsk i zaproponować kolejne działania, począwszy od badań archeologicznych, które będą przeprowadzone, poprzez opisanie ich i stworzenie kompedium wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce, edukację i popularyzację wiedzy, skończywszy na przygotowaniu kalendarza cyklicznych imprez dla każdej z poszczególnych gmin - mówi prezes FOPiT Gobi. - Naszym marzeniem jest stworzenie i wypromowanie tych imprez i to, by mogły odbywać się cyklicznie.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zorganizowali się i zamierzają starać o fundusze za środków unijnych, liczą też na to, że władze wojewódzkie będą partycypować w kosztach całego przedsięwzięcia.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%