Podniośle, uroczyście, pełnym patosu i powagi koncertem muzycy z chóru z Madrygał i Legnickiej Orkiestry Symfonicznej uczcili rocznicę śmierci Henryka Karlińskiego.
- Każdy 5 grudnia w życiu chóru jest ważny, bo właśnie w tym dniu zmarł Henryk Karliński - mówi Dariusz Rzonca, dyrygent chóru Madrygał.- my, wszyscy chórzyści,którzy traktujemy się jak rodzina, spotykamy się w tym dniu, w samo południe przy jego grobie. Tam zapalamy światełko pamięci i wspominamy go. Rozmawiamy o tym jak wpłynął na nasze życie. My wszyscy i to, co teraz robimy, to dzieło Henryka Karlińskiego. - dodaje dyrygent.
Chórowi Madrygał akompaniował Zespół Kameralny Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny, który mimo, że nie poznał nigdy Henryka Karlińskiego, wspomina go z wielką estymą, a koncert poświęcony jego pamięci uważa, za bardzo ważny.
W koncercie oprócz Zespołu Kameralnego Legnickiej Orkiestry Symfonicznej i chóru "Madrygał" pod dyrekcją Dariusza Rzoncy, wystąpiła Agnieszka Justyna Szumiło - sopran, która wykonała Amazing Grace oraz solo w Mszy góralskiej.
Program koncertu:
Nieście chwałę mocarze - M. Gomółka
Pastisz w stylu Bacha - K. Penderecki
Alleluja - G.Young
Ave Maria - J. Busto
Amazing Grace
Msza góralska - T. Maklakiewicz[FOTORELACJA]7394[/FOTORELACJA]
Henryk Karliński urodził się 10 lutego 1922 roku w Częstochowie, zmarł 5 grudnia 1975 r. w Legnicy. Lata szkolne spędził we Francji, tam też, w Konserwatorium wTuluzie, rozpoczął studia muzyczne, przerwane przez wojnę. Był żołnierzem Armii Polskiej na Zachodzie. Do Polski powrócił w 1947r., a dwa lata później zamieszkał na stałe w Legnicy. Początkowo pracował jako nauczyciel, zaś od roku 1956 został instruktorem w Legnickim Domu Kultury.
Jego niezwykła osobowość, wsparta głęboką i wszechstronną wiedzą sprawiła, że w przeciągu 26 lat pracy zawodowej stał się jedną z czołowych postaci życia kulturalnego w naszym mieście. Na przełomie lat 50. i 60. przez 10 lat kierował Teatrem Młodego Widza, którego przedstawienia, adresowane zarówno do widowni dziecięcej i do dorosłych, cieszyły się ogromnym powodzeniem. W tym czasie prowadził też z sukcesem zespoły jazzu tradycyjnego.
Głównym jednak przedmiotem jego zainteresowania była muzyka chóralna, której poświęcał się w dwojaki sposób: jako dyrygent i jako animator ruchu chóralnego w Polsce. Już w 1949r. założył i prowadził do końca swego życia chór "Madrygał", istniejący i działający do dzisiaj. W 1967 r. zainicjował Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica CANTAT", który stał się jednym z najwyżej cenionych konkursów chóralnych w Polsce.
Henryk Karliński łączył w sobie wyjątkową pasję i oddanie pracy zawodowej z ogromną wyobraźnią , pomysłowością, ale i sprawnością organizacyjną. Miał dar przyciągania do siebie ludzi i potrafił w nich wzbudzać i rozwijać zainteresowanie sztuką, której sam się z zamiłowaniem poświęcał. Dziś jego imię nosi Legnickie Centrum Kultury.
[WIDEO]1430[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz