Zamknij

Kolejne spotkanie z rosyjską poezją

09:50, 15.01.2014
Skomentuj

Dwoje rosyjskich „Ambasadorów poezji” gościło w Legnicy w ramach polsko - rosyjskiego projektu literackiego. Gośćmi LBP byli Linor Goralik i Demian Kudryavtsev.

To druga, po październikowej, wizyta Rosjan w Legnicy, tym razem mieliśmy okazję gościć dwie kolejne gwiazdy rosyjskiej poezji, Linor Goralik i Demiana Kudryavtseva.

- To zupełnie nowe dykcje poetyckie, inne niż te, które prezentowaliśmy w październiku - mówi Aleksandra Olszewska z Biura Literackiego. - Oboje autorzy po raz pierwszy zostali przetłumaczeni na język polski, jest to też ich pierwsza wizyta na Dolnym Śląsku. Za tydzień do Moskwy polecą polscy autorzy, Bogdan Zadura i Wojciech Bonowicz.

Autorzy, którzy gościli we wtorek w Legnicy, mimo młodego wieku są bardzo utytułowani. Są bardzo zaangażowani zarówno w działania literackie i kulturalne. Demian prowadzi różne działania w mediach i internecie, z kolei Linor to nie tylko poetka, ale też prozaiczka, autorka opowiadań dla dzieci, ma na swoim koncie wiele nagród literackich.

Demian Kudryavtsev chwalił projekt i jak mówił, bardzo chętnie bierze w nim udział, ponieważ Rosjanie niezbyt dobrze znają polską literaturę współczesną, w związku z tym podobne działania są bardzo cenne, a dla samych twórców są okazją do wzajemnego poznania, tym bardziej, że Polska zawsze była swoistym liderem dla piszących w Rosji.[FOTORELACJA]7552[/FOTORELACJA]

- To właściwy czas żeby się poznać bliżej, a taka wymiana powinna być częstsza - mówił przed spotkaniem Demian Kudryavtsev. - Nasze spotkania są niejako odnowieniem tego procesu,który w pewnym momencie został przerwany. To istotne swego rodzaju odnowienie naszych kontaktów, a jest ono potrzebne, po to, żeby publiczność zarówno polska jak i rosyjska znów poznała się nawzajem poprzez poznawanie poezji i kultury jednocześnie.

Linor Goralik jest zdania, że takie spotkania są dla niej doskonałą okazją nie tylko do wzajemnego poznania, ale także do skorygowania swojego punktu widzenia w momencie, kiedy widzi reakcję publiczności słuchającej przetłumaczonego na język polski.

- W Rosji jest wiele takich spotkań i jest to okazja do poznawania innych kultur, dlatego często biorę w nich udział - mówi Linor. - To bardzo cenna okazja do poznawania innych kultur. Polska poezja jest nam bardzo bliska, temat wzajemnych kontaktów i wzajemnego wyrażania się w poezji, szczególnie po II wojnie światowej jest nam bardzo bliski.

Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to projekt, za sprawą którego literatura ma połączyć na rok Moskwę i Małą Moskwę, czyli Legnicę, która nieprzypadkowo została wybrana na miejsce spotkań Ambasadorów poezji.

- Przyjazd do Legnicy to dla mnie bardzo wielkie przeżycie, jednocześnie bardzo trudne, bo zdaję sobie sprawę z tego, że wojska sowieckie były tu okupantami, i ludzie musieli z nimi współistnieć - mówi Linor Goralik. - Cała Europa, także Rosja stara się wyciągnąć z tego pozytywne emocje i fluidy i to jest naszym największym zadaniem.

Owocem projektu realizowanego przez wrocławskie Biuro Literackie będzie antologia z wyborem wierszy rosyjskich twórców, którzy w nim uczestniczą. Finał projektu odbędzie się w Moskwie, przewidziany jest na jesień 2014 roku. Legniczanie będą jeszcze dwukrotnie mieli okazję spotkać się z rosyjskimi twórcami.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%