Zamknij

Dymitriady widziane oczami młodego pokolenia

19:28, 14.09.2015
Skomentuj

„Dymitriady – sukces czy porażka Rzeczypospolitej Obojga Narodów, chluba czy kłopot dzisiejszej Polski” - to nazwa projektu edukacyjnego realizowanego przez legnicki teatr Modrzejewskiej, którego finał w sobotę.

- Kiedy przystępowaliśmy do konkursu na realizację sztuki „Car Samozwaniec”w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", warunkiem było uruchomienie projektu edukacyjnego – tłumaczy Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. - Uznaliśmy za wartościowe i słuszne zrobienie jednego dnia edukacyjnego, w którym odbędą się pokazy teatrów młodzieżowych.

Pokazy odbędą się w sobotę 19 września na scenie Gadzickiego. W pokazach, które rozpoczną się o godzinie 13:00 i będą dostępne dla wszystkich, wystąpią cztery grupy teatralne.

- Na scenie wystąpią młodzieżowe grupy teatralne z II i V Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 5, oraz z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – wylicza Joanna Rostkowska koordynator ds. edukacji w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. - Zaprezentują spektakle inspirowane „Carem Samozwańcem”, Borysem Godunowem” i „Maryną Mniszchówną”. Chcemy żeby spędzili cały dzień w teatrze. Najpierw wystąpią oni, później zaprosimy ich na spektakl „Car Samozwaniec”. Będą mogli porównać sobie swoją wizję wydarzeń z wizją zaprezentowaną przez legnicki teatr.

Zanim jednak wybiorą się na spektakl, będą mogli uczestniczyć w arcyciekawej rozmowie dwóch wielkich autorytetów. O godzinie 17:00 w Caffe Modjeska spotkają się pisarz Mariusz Wollny, autor cyklu opowieści o przygodach siedemnastowiecznego detektywa Kacpra Raxa i historyk Tomasz Bohun, szef czasopisma „Mówią Wieki”. Porozmawiają o przebiegu i znaczeniu dymitriad dawniej i dziś. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich, poprowadzi je Robert Urbański.

Dymitriady to pierwsze tego rodzaju, teatralno – historyczne przedsięwzięcie edukacyjne legnickiego teatru. Organizatorzy liczą, że dzięki temu młodzież zainteresuje się nie tylko spektaklem ale także wydarzeniami historycznymi, o których opowiada.

- Cieszę się, że młodzież może brać udział w takim projekcie. Moi podopieczni, Teatr Młodych, zaprezentują spektakl zatytułowany. „(DYMI)-Triada” . Odniesie się on do trzech ważnych wydarzeń z historii Polski. To bitwa pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńska i dymitriady. Będzie to refleksja nad znaczeniem bitew, po których Polska utraciła niepodległość – mówi Marek Biskup, opiekun Teatru Młodych z V LO.

Zanim młodzież spotka się na scenie, kilka dni wcześniej, 16 września, w I Liceum Ogólnokształcącym, wykład zatytułowany „Car Dymitr i Polska. Trzy lata pięknych złudzeń”, wygłosi dr Aleksandra Oszczęda z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Edukacja teatralna odgrywa życiu legnickiego teatru bardzo ważną rolę. Od dwudziestu lat działa przy nim Klub Gońca Teatralnego, jedyny w Polsce. Od trzech lat teatr wspiera projekt Młodzież Tworzy Musical.[FOTORELACJA]10178[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%