Zamknij

Prawdziwe perełki malarstwa w legnickim Muzeum Miedzi

18:03, 25.09.2015
Skomentuj

Kilkadziesiąt obrazów polskich malarzy i rękopis „Chłopów” Władysława Reymonta, znalazło się na wystawie poświęconej pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski. możne je podziwiać w Muzeum Miedzi.

Wystawa zatytułowana  „Chciałem odbudować polską duszę”, na którą składa się kilkadziesiąt obrazów największych malarzy z okresu przełomu XIX i XX wieku, została zorganizowana przy okazji 90. rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi.

- Największym klejnotem na wystawie jest rękopis „Chłopów” Reymonta, bo właśnie za tę powieść otrzymał Nagrodę Nobla – tłumaczy Barbara Sulowska, komisarz wystawy.

- Właśnie wokół powieści zbudowana została wystawa i obrazy, które możemy na niej oglądać nawiązują do tematyki wsi polskiej z tamtego okresu. Były malowane mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Remont tworzył swoją powieść.

Ekspozycja rozpoczyna się dziełami związanymi tematycznie z jesienią, ponieważ pierwszy tom powieści Reymonta nosi właśnie taki tytuł. Znalazły się na niej między innymi dzieła Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Czajkowskiego, Czesława Wasilewskiego, Ludwika Stasiaka, Teodora Axentowicza, czy Leona Wyczółkowskiego.

Wystawa jest niepowtarzalną okazją by zobaczyć je w jednym miejscu, pochodzą bowiem z kilku różnych muzeów. Oprócz obrazów na wystawie znalazły się inne dzieła pisarza noblisty, medale z wizerunkiem pisarza, stroje ludowe i wycinanki. Wystawie towarzyszyła będzie projekcja filmowa poświęcona polskim laureatom Nagrody Nobla.

Wystawę poświęconą polskiemu nobliście, będzie można oglądać w Muzeum Miedzi jedynie przez miesiąc. Z pewnością będzie doskonałą lekcją historii dla uczniów, których na wernisażu również nie zabrakło.[FOTORELACJA]10229[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%