Zamknij

Dwie ciekawe wystawy w muzeum

10:24, 29.02.2016
Skomentuj

„Henryk Sienkiewicz. Dla pokrzepienia serc” i „Ludowość w malarstwie polskim”, to dwie wystawy, które warto zobaczyć w Muzeum Miedzi.

Rok 2016 ogłoszony został okiem Henryka Sienkiewicza, pierwszego Polaka – Noblisty. W maju odbędzie się narodowe czytanie „Quo vadis”. W kraju odbędzie się wiele imprez i uroczystości związanych z wielkim polskim pisarzem. Legnickie Muzeum Miedzi we współpracy z warszawskim Muzeum Literatury przygotowało ekspozycję, która jest hołdem dla postaci i dorobku pisarskiego Sienkiewicza. Zwiedzający mogą dzięki temu wybrać się w podróż przez życie i twórczość pisarza. Na zdjęciach ujrzymy go jako ucznia warszawskiego gimnazjum oraz sędziwego literata osiadłego w szwajcarskiej miejscowości Vevey. Na wystawie oprócz bogatego materiału fotograficznego znalazły się także rzadkie, kolekcjonerskie wydania dzieł Sienkiewicza. Twórczość autora przetłumaczona została na dziesiątki języków, co pokazują licznie zgromadzone obcojęzyczne wersje „Trylogii”, „Rodziny Połanieckich”, „Krzyżaków” i „Quo Vadis”.

Ekspozycja prezentuje również znajdujące się w zbiorach Muzeum Miedzi plakiety i medale poświęcone pisarzowi oraz popularne kartki pocztowe z motywami sienkiewiczowskich powieści. W legnickim Muzeum można również zobaczyć rękopisy „Trylogii”, czy „W pustyni i w puszczy”, na co dzień pieczołowicie przechowywane w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Na wystawie nie zabrakło wątku lokalnego. Są to pamiątki związane z pałacem w Warmątowicach Sienkiewiczowskich, które, jeden z właścicieli zapisał Sienkiewiczowi w testamencie.

Od 19 lutego do końca maja do dyspozycji zwiedzających jest druga wystawa zatytułowana „Ludowość w malarstwie polskim”. Obrazy pochodzą ze zborów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Zainteresowanie artystów tematyką wiejską w malarstwie zaczęło wzrastać w drugiej połowie XVIII wieku. Obserwacja życia, pracy i zwykłego wiejskiego dnia doprowadziły do tego, że wieś stała się samodzielnym tematem w sztuce, przy czym jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku bardzo rzadko pojawiały się realistyczne ujęcia tego tematu.

Motyw wsi w malarstwie coraz silniej zaznacza się w sztuce XIX w. Pod koniec tego stulecia w kręgu twórców tzw. Młodej Polski fascynacja sztuką ludową i ludem posunęła się aż do egzaltacji. Pojawiło się zjawisko tzw. „chłopomanii”. Przybierało ono formy wręcz masowe. Artyści żenili się z chłopkami, przenosili się do chat - jak Włodzimierz Tetmajer czy Lucjan Rydel, sztuka i kultura zostały całkowicie zdominowane tematami przyrody i wsi.
Na wystawie znalazło się blisko 60 prac pochodzących z kolekcji Muzeum Okręgowego w Lesznie. Eksponowane obrazy nie stanowią jedynie afirmacji wiejskiej codzienności, na wielu z nich pojawiają się również akcenty krytyczne. Tworzone przez nowatorskich rysowników i malarzy, ukazują cechy narodowe, odrębności obyczaju, sposobu życia na tle rodzimego pejzażu, a także problemy poszczególnych regionów kraju. Na wystawie dominują malarze tworzący od połowy XIX stulecia: Kazimierz Ajdukiewicz, Aleksander Augustynowicz, Włodzimierz Tetmajer czy Michał Gorstkin-Wywiórski.

Wystawę można podziwiać w Akademii Rycerskiej. Zwiedzanie poprzedzone jest bardzo ciekawa prezentacją multimedialną.[FOTORELACJA]10859[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%