Zamknij

Jasne i mroczne strony natury w Galerii Ring

12:08, 17.12.2016
Skomentuj

„Dr Jekyll and Mrs Hyde” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w Galerii Ring. 18 artystów z 14 krajów pokazało za pomocą szkła swoją wizję dwoistość natury ludzkiej i otaczającego nas świata

Alter ego człowieka i społeczeństwa zaprezentowali w swoich „szklanych” pracach artyści, których dzieła znalazły się na wystawie „Dr Jekyll and Mrs Hyde”.

Wystawa „Dr Jekyll and Mrs Hyde” zainspirowana została znaną na całym świecie nowelą szkockiego zainspirowana została znaną na całym świecie nowelą szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona "The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde"(1886). Opowiada ona o cenionym londyńskim lekarzu dr Henry’m Jekyll’u, który pod wpływem zażycia wynalezionego przez siebie eliksiru, zmienia się w okrutnego Edwarda Hyde’a. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi pod postacią Hyde’a, popełnia samobójstwo. Nowela Stevensona, portret psychopatologicznej podwójnej osobowości, wprowadziła na trwałe do potocznego języka frazę „Jekyll i Hyde” jako określenie osoby o rozdwojonej osobowości.

Wystawa traktuje więc po prostu o życiu, różnorodności charakterów i natury ludzkiej, której nie wszystkie strony chcemy ujawniać przed światem, mimo, że każdy z nas ją posiada. Dwoistość natury obserwujemy również u całych społeczności, świat jest dobry i zły.

Artyści stanęli także przed pytaniem co by było gdyby dr Jekyll nie zamienił się w pana lecz w panią Hyde. Czy popełniłby samobójstwo jak w oryginalnej powieści Roberta Louisa Stevensona, czy ona stałaby się cudowną postacią, łagodną kobietą, czy też pokazałaby taką stronę swojej natury, która sprawiłaby, że stałaby się jeszcze straszniejszym potworem. Jak poradzili sobie z tym artyści można zobaczyć oglądając wystawę w Galerii Ring.

- Podobnie jak w powieści, jestem zły i dobry, postanowiłam swoje prace przeć na przeciwstawieniu dobra i zła. Jest mężczyzna i kobieta, zestawienie płci. Posłużyłam się również bardzo charakterystyczną dla dzisiejszych czasów symboliką piktogramu, i za jego pomocą przedstawiłam mężczyznę i kobietę – mówi Magdalena Kucharska - Na jednej z moich prac dr Jekyll zamienia się w mrs Hyde, mocno nerwową, złą kobietę. Na drugim obrazie me Jekyll jest mężczyzną o psychice kobiety, czyli także zestawienie męskości i kobiecości.

Wystawa pokazuje różnorodność wykorzystania szkła, ma jednak głębszy podtekst. Ma zmusić do refleksji kim naprawdę jesteśmy, jaki wpływ ma na nas świat, jaki my mamy wpływ na niego.

- Jedna z prac nazywa się „Zapakuj się sam”. Nasuwa się więc pytanie, czy jesteśmy w dzisiejszej dobie produktem, towarem na sprzedaż ? Czy wciąż jesteśmy sobą, czy towarem. Przecież tak naprawdę „pakujemy” się w różne formy za pomocą swoich zachowań by się komuś przypodobać i osiągnąć zamierzony cel, na przykład na rynku pracy, gdzie jesteśmy towarem – dodaje Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki.


Wystawę „Dr Jekyll and Mrs Hyde” można oglądać w Galerii Ring do 29 stycznia 2017 roku. Warto wstąpić i zobaczyć jak interpretują temat artyści, i, być może w którejś z prac znaleźć kawałek swojej natury.[FOTORELACJA]12180[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%