Tomasz Pepliński i Michał Mendyk z Wielkopolski zostali zwycięzcami osiemnastego Turnieju Kowali o Srebrne Klucze Legnicy. Kowalstwo to dla nich pasja. Na turnieju w Legnicy byli debiutantami.

Pracą domową zadaną przez organizatorów był tym razem pulpit. Zwycięzcy, Tomasz Pepliński i Michał Mendyk, robili ją przez kilka tygodni. Praca była utrudniona bo dzieli ich aż studwudziestokilometrowa odległość. Jeden nie ma nic wspólnego z kowalstwem, drugi tylko tyle, że ma kuźnię po pradziadku swojej żony. To właśnie w kuźni Tomasza Peplińskiego powstała zwycięska praca.
- Przyjechaliśmy żeby się sprawdzić, żeby poznać profesjonalistów, którzy zajmują się kowalstwem. My sami traktujemy to tylko jako hobby – mówi Michał Mendyk, zdobywca Srebrnych Kluczy Legnicy. – Do kuźni ciągnie mnie ogień, pot, dźwięki. Może to prymitywne pragnienie zrobienia czegoś, co po mnie pozostanie.
- Nie jestem kowalem z dziada, pradziada, ale pradziadek mojej żony miał kuźnię. Mieszkamy w miejscu Godze ona kiedyś działała. Kilka lat temu mój kolega, stanął w progu i zapytał dlaczego tu się nic nie dzieje. I tak się zaczęło, od kilku lat kuźnia żyje. – dodaje Tomasz Pepliński, zdobywca Srebrnych Kluczy Legnicy.
Tomasz Pepliński i Michał Mendyk również na miejscu pokazali, że potrafią kuć żelazo. Za wykutą w Legnicy zasuwę również otrzymali pierwszą nagrodę. Najlepsze zawiasy wykonali Andrzej i Marcin Słowikowie.
Przez dwa dni kowale i podkowy królowały z Legnicy. Wiele z nich legniczanie zabrali ze sobą do domu. Wszak przynoszą szczęście.
- Kiedyś bogaci panowie kuli konie złotymi podkowami. Galopując przez wioskę koń zgubił podkowę niejednokrotnie. Biedak jak ją znalazł to się odkuł, stąd do dzisiaj mówi się, że przynoszą szczęście – opowiada Franciszek Kopeć, kowal z kilkudziesięcioletnią praktyką. A któż lepiej może wiedzieć więcej na temat podków niż kowal?
Za rok znów zapłonie ogień w paleniskach, a na kowadłach mistrzowie fachu wykuwać będą kolejne dzieła sztuki, również podkowy na szczęście.[FOTORELACJA]12872[/FOTORELACJA][FOTORELACJA]12877[/FOTORELACJA]


Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak oszukują na truskawkach. Uważaj przy zakupie
Największym oszustem w sprzedaży truskawek na Dolnym Śląsku jest pewien ukra. A sprzedawcy to druga swołocz. Oszukują na wagach.
Stravberry24h
23:43, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
kiedyś były popularne takie z ruchomym waflem śnieżka czy coś
Żanetta
23:12, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Nie płaciłem składek ZUS ale biorę wysoką emeryturę. Doimy durne polskie owieczki i barany. Amen.
Xsionc
21:29, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Jestem analfabetomi nawet jednego zdania nie napisze bez błendu. Tak jak nie zaspiewam kolendy bom tłuk bez szkoły. Ale warzne ze tusk przywrucił mojemu papie ubekowi emeryturke
.....
20:27, 2026-06-23