Zamknij

O życiu i twórczości Matthäusa Knote

15:01, 25.05.2017
Skomentuj

Tylko do soboty można oglądać w muzeum wystawę „Matthäus Knote. Legnicki rzeźbiarz epoki baroku”. W środę odbyła się promocja publikacji autorstwa Artura Kolbiarza.

-„Między Pragą a Legnicą. Matthäus (Matthias) Knote. Śląski rzeźbiarz epoki baroku i jego warsztat”, to nasza kolejna monografia, kolejnego legnickiego artysty. Nie wiemy gdzie Matthäus Knote się urodził, ale z całą pewnością pobierał nauki rzeźby w Pradze, stąd tytuł książki – mówi Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi. - Tworzył dla Cystersów i Benedyktynów. Knote to postać do tej pory bardzo słabo znana, szczególnie legniczanom. Autor naszej monografii, Artur Kolbiarz, dokonał wielkiego dzieła inwentaryzacji wszystkich jego prac.

Monografia składa się z dwu zasadniczych części. Pierwsza zawiera stan badań nad twórczością M. Knotego, jego warsztatem, poświęcona jest dziełom i ich wartości artystycznej. W drugiej części znalazł się naukowo opracowany katalog dzieł M. Knotego i jego warsztatu, aneks z przytoczeniem dokumentów źródłowych, streszczenie w języku niemieckim, indeks miejscowości i osób, spis ilustracji i wykaz skrótów bibliograficznych. Publikacja zawiera niemal 300 ilustracji, w pierwszej części są to zdjęcia czarno-białe, w większości archiwalne, w drugiej są ilustracje barwne.

Dzięki wystawie „Matthäus Knote. Legnicki rzeźbiarz epoki baroku” i publikacji jej towarzyszącej, został ponownie odkryty niezwykły talent legnickiego rzeźbiarza. Knote jako pierwszy zaczął tworzyć w stylu barokowym w naszym regionie. Jego niezwykłe umiejętności stworzyły podwaliny pod wystrój artystyczny wspaniałej siedziby klasztoru cystersów w Lubiążu.

Dr Artur Kolbiarz jest pracownikiem naukowym i autorem wielu publikacji z zakresu rzeźby. Historię Sztuki studiował na UAM w Poznaniu, gdzie również był słuchaczem studium doktoranckiego i obronił w 2009 r. dysertację: „Matthäus Knote. Monografia śląskiego rzeźbiarza epoki baroku i jego warsztatu”. W latach 2005-2009 pracował w Dziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2009 r. podjął pracę jako adiunkt w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2016 r. przeniósł się do Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie jest adiunktem.[FOTORELACJA]12887[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%