Historię legnickich protestów społecznych w 1956 roku, opisali w książce „Legnica w 1956 roku”, Maria Kubasik i Marek Żak. Promocja wydawnictwa odbyła się w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej.
- Wprawdzie Chruszczow zabronił upubliczniania go, jednak Polska, jako jedyne państwo bloku „demoludów”, zrobiła to. Wywołało to lawinę pytań między innymi o Katyń oraz negację „kultu jednostki”– mówi Maria Kubasik, współautorka książki „Legnica w 1956 roku”. – To był początek. 28 czerwca 1956 roku doszło do krwawych wydarzeń w Poznaniu.
Warunki życia były coraz trudniejsze. Odbył się pierwszy w PRL strajk generalny. Miejscem protestu były Zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Robotnicy w ramach protestów wyszli na ulice, dołączyło do nich społeczeństwo Poznania. Protesty zostały krwawo stłumione. Zginęło wówczas prawie sześćdziesiąt osób, kilkaset odniosło rany.
Te wydarzenia odbiły się szerokim echem w całym kraju, także w Legnicy, wielonarodowościowym mieście, gdzie obok Polaków i Rosjan mieszkali Żydzi, Niemcy, Grecy, Macedończycy, Romowie, Ukraińcy i Łemkowie.
- Poznański „czarny czwartek” sprawił, że na ulice wyszli robotnicy legnickich zakładów. Manifestacje miały przede wszystkim charakter antyradziecki. Ludzie żądali też poprawy bytu socjalnego, podwyżek płac niezawyżaniu norm – wylicza Maria Kubasik. – Legnickie demonstracje były po wrocławskich najliczniejsze na Dolnym Śląsku. Wyróżnili się podczas nich przede wszystkim kolejarze i hutnicy.
Lata powojenne były trudne dla mieszkańców Legnicy nie tylko pod względem finansowym. Problemy z zaopatrzeniem sklepów, a przede wszystkim problemy mieszkaniowe sprawiały, że w sytuacji gdy Rosjanie zajęli dużą część miasta, nastroje w mieście były bardzo gorące.
Maria Kubasik i Marek Żak wydobyli z archiwów właściwie wszystko, co dotyczy tego okresu i zawarli w swojej książce. „Legnica w 1956 roku” to nie jedyna publikacja dwójki autorów, dotyczące wydarzeń z 1956 roku. W XXXVII tomie „Szkiców Legnickich” ukazała się publikacja ł Marii Kubasik i Marka Żaka „Złota legnicka jesień”, która w oparciu o odkryte materiały archiwalne, przedstawiła w szerokim kontekście krajowym i lokalnym przebieg wydarzeń 1956 roku w Legnicy.[FOTORELACJA]13087[/FOTORELACJA]
Anonimowy Gość03:00, 30.06.2017
Szkoda, że Jantura, jak zwykle - nie spisał się! Chciałoby sie tam być, ale info jest ex post. Co to z a informacja ?Jak ze zdjęc wnosimy, sami starsi państwo, jakby chcieli sprawdzić rzetelność książki, co o ich czasach traktuje, ale jest i inna myśl, że Kondusza i Grzywacz pilnują, nże by cos nie wymknęło się im z łap. Dobrze, że chociaz prof. Dąbrowski był i czuwał.
Anonimowy Gość08:00, 30.06.2017
A kogo to interesuje?
Anonimowy Gość12:00, 01.07.2017
[quote="Gość"]A kogo to interesuje?[/quote]
o disco polo i darmowym piwie parę artykułów wcześniej
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Stosunek do uchodźców i migrantów
Ale ujadają komuchy! Wykażecie się waszym miłosierdziem, jak do Qpadziury zwiozą wam z 1000 inżynierów. XD
Xionc
13:08, 2025-05-14
Stosunek do uchodźców i migrantów
Kościół pokazał w ciągu ostatnich 5 lat szczególnie, czyim jest obecnie narzędziem. Takiemu kościołowi, to ja dziękuję !
Tiaaaa
13:00, 2025-05-14
Zajmuje się środowiskiem i… hodowlą węży
Moja pasja to darcie japy na stadionie po zgrzewce romperów. Chej mieć!!!!!
Nn
12:58, 2025-05-14
Stosunek do uchodźców i migrantów
Grigorij "szczęść boże " Braun codziennie udowadnia swoimi ksenofobicznymi i rasistowskimi wypowiedziami, jaki jest stosunek katolików do migrantów.
x
12:53, 2025-05-14