Sielankowy świat kwiatów, ptaków i pejzaży autorstwa Marii Rogali można podziwiać w Domu Kultury „Atrium”. Wernisaż wystawy prac malarki odbył się w miniony piątek.

Rogala uprawia malarstwo realistyczne skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty oraz portrety. Są to interesujące kolorystycznie pogodne i nastrojowe obrazy. Jej prace znajdują się m.in. w Legnickiej Galerii Sztuki oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. W 2012 roku wystawa prac malarki zainaugurowała cykl wystaw poświęconych artystom Zagłębia Miedzowego.
Korzeni twórczości artystki należy szukać w polskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, w okresie Młodej Polski, ale także koloryzmu, w rodzinnych pejzażach i „zdobyczach” pionierów wychodzenia ze sztalugami w plener. Artystka nie wypiera się tych fascynacji. Przyznaje, że jednym z jej artystycznych idoli sięgających jeszcze studiów w krakowskiej ASP był Jan Stanisławski (1860-1907), wybitny pejzażysta, profesor krakowskiej uczelni artystycznej i współzałożyciel Stowarzyszenia Sztuka.
W obrazach autorki znajdziemy słomiane strzechy chat, kwitnące sady, martwe natury z kwiatami i owocami, czasami jakiś bardziej realistyczny pejzaż z niebanalnego miejsca. Zdarza się czytelny „ukłon” nawiązujący do współczesnych twórców, jak na przykład martwa natura i pejzaż przywołujące pamięć o twórczości Bronisława Chyły ― animatora legnickiego powojennego środowiska artystycznego, zmarłego przeszło ćwierć wieku temu.
Stosowane przez artystkę techniki to: olej, akryl, akwarela, czasami tempera. Akwarele ― często szkicowe notatki z plenerów ― są tematycznie bliżej natury. Dużo w nich światła i przestrzeni. Są pogodne, nastrojowe i dobrze malowane. Ich mocną stroną jest podkreślająca nastrój i równocześnie budująca kompozycję kolorystyka, a także ów nieuchwytny, wyczuwalny intuicyjnie ślad procesu twórczego, radość tworzenia, pewność ręki.
Sielankowy, pełen natury świat Marii Rogali, można oglądać w Domu Kultury "Atrium".Wstęp na wystawę jest bezpłatny.[FOTORELACJA]13491[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Legnicę czeka ekstremalny upał!
Ja sie upałem nie przejmuje bo mam wyciskarke do soku a w piwnicy w której mieszkam mam chłodno. Jak wyciskam wyciskarkom to spiewam kolendy zaleskie.
......
10:05, 2026-06-27
Dni Legnicy i masa atrakcji na weekend
Ja bendem leżał i oglondal odbyty psuw. Fszendzie odbyty psuw fszendzie odbyty psuw fszendzie odbyty psuw...
Hejter pisowski z ku
10:00, 2026-06-27
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
To ja jestem ciekaw co się będzie działo za jakiś dwa lata gdy strefa ekonomiczna i fabryki na lotnisku dojdą aż do torów Hałas z zakładów produkcyjnych i ruch logistyczny dużych aut i transportu wewnętrznego nie będzie cichy Co wtedy zrobią mieszkańcy tej ulicy Każą wyburzyć zakłady ?
Typ
08:14, 2026-06-27
Gdzie w Legnicy działają kurtyny wodne?
Kupaj powinien przenieść DNI LEGNICYw takie upały ludzie udaru dostaną , mało kto normalny się wybiera do parku a reszta to sie pospija , szykujcie SOR
julka
19:18, 2026-06-26