Zamknij

Świat spod pędzla Marii Rogali na Piekarach

11:16, 22.10.2017
Skomentuj

Sielankowy świat kwiatów, ptaków i pejzaży autorstwa Marii Rogali można podziwiać w Domu Kultury „Atrium”. Wernisaż wystawy prac malarki odbył się w miniony piątek.

Urodzona we Lwowie i mieszkająca od 1960 r. w Legnicy artystka, od ponad pięciu dekad tworzy za sztalugą. Jest absolwentką PWSSP w Krakowie, gdzie zrobiła dyplom w pracowni gobelinu. Jest laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy. Od 1961 r. pracowała jako nauczyciel liternictwa i reklamy w Technikum Ekonomicznym oraz plastyki w II LO. Była również metodykiem wychowania plastycznego w Kuratorium Oświaty i Wychowania, a później przy Instytucie Kształcenia Nauczycieli oraz instruktorem sekcji plastycznej w MDK. Od 1993 roku jest na emeryturze. Uprawia malarstwo realistyczne, zajmuje się też tkaniną.

Rogala uprawia malarstwo realistyczne skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty oraz portrety. Są to interesujące kolorystycznie pogodne i nastrojowe obrazy. Jej prace znajdują się m.in. w Legnickiej Galerii Sztuki oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. W 2012 roku wystawa prac malarki zainaugurowała cykl wystaw poświęconych artystom Zagłębia Miedzowego.

Korzeni twórczości artystki należy szukać w polskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, w okresie Młodej Polski, ale także koloryzmu, w rodzinnych pejzażach i „zdobyczach” pionierów wychodzenia ze sztalugami w plener. Artystka nie wypiera się tych fascynacji. Przyznaje, że jednym z jej artystycznych idoli sięgających jeszcze studiów w krakowskiej ASP był Jan Stanisławski (1860-1907), wybitny pejzażysta, profesor krakowskiej uczelni artystycznej i współzałożyciel Stowarzyszenia Sztuka.

W obrazach autorki znajdziemy słomiane strzechy chat, kwitnące sady, martwe natury z kwiatami i owocami, czasami jakiś bardziej realistyczny pejzaż z niebanalnego miejsca. Zdarza się czytelny „ukłon” nawiązujący do współczesnych twórców, jak na przykład martwa natura i pejzaż przywołujące pamięć o twórczości Bronisława Chyły ― animatora legnickiego powojennego środowiska artystycznego, zmarłego przeszło ćwierć wieku temu.

Stosowane przez artystkę techniki to: olej, akryl, akwarela, czasami tempera. Akwarele ― często szkicowe notatki z plenerów ― są tematycznie bliżej natury. Dużo w nich światła i przestrzeni. Są pogodne, nastrojowe i dobrze malowane. Ich mocną stroną jest podkreślająca nastrój i równocześnie budująca kompozycję kolorystyka, a także ów nieuchwytny, wyczuwalny intuicyjnie ślad procesu twórczego, radość tworzenia, pewność ręki.

Sielankowy, pełen natury świat Marii Rogali, można oglądać w Domu Kultury "Atrium".Wstęp na wystawę jest bezpłatny.[FOTORELACJA]13491[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%