Około czterech tysięcy osób obejrzało inscenizację bitwy z 9 kwietnia 1241 roku. W odtworzeniu tragicznych wydarzeń wzięło udział ponad dwustu rekonstruktorów z kilkunastu bractw rycerskich.

Bitwę, która miała miejsce przed prawie ośmiuset lat, wygrały wojska Batu – chana. Książę w bitwie tej stracił życie, a jego ciało pozbawione głowy rozpoznała po sześciu placach u lewej nogi, żona jego księżna Anna. W miejscu gdzie znaleziono jego ciało, wybudowano świątynię, którą ufundowała księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, lub jak podają inne źródła księżna Jadwiga, jego matka.
Po 777 latach nieopodal tego miejsca około dwustu rekonstruktorów stanęło na polu by kolejny raz odtworzyć tragiczne historyczne wydarzenia, które na zawsze wyryły piętno w historii Legnickiego Pola i okolic.
Rekonstrukcję bitwy pod Legnicą już po raz trzeci przygotowała gmina Legnickie Pole. Odtworzenie historii sprzed wieków obejrzał ponad czterotysięczny tłum. Rekonstrukcja była kulminacją dwudniowego pikniku historycznego w Legnickim Polu, które na ten czas stało się średniowieczną osadą, w której można było zobaczyć pokazy walk rycerskich, turniej ognia, pokazy tańców średniowiecznych, czy na przykład strzelać z łuku, czerpać papier, piec podpłomyki lub też wybić okolicznościowe monety.
Dodajmy, że po raz pierwszy w trzyletniej historii, rekonstrukcja bitwy odbyła się nie na gniewomierskich polach lecz w Legnickim Polu. Mieszkańcy i rekonstruktorzy historię przywołają znów za rok i Henryk II Pobożny znów stawi czoła ordom tatarskim podczas kolejnego pikniku historycznego.[FOTORELACJA]14250[/FOTORELACJA][FOTORELACJA]14253[/FOTORELACJA][FOTORELACJA]14251[/FOTORELACJA]
::video{"type":"single","item":"6821"}
Anonimowy Gość08:00, 06.05.2018
Owszem ogladac bylo co przez krzaki i stojac pod plotem bo nie wpuszczano ludzi brawo dla wlodarzy i ogranizatorow
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak oszukują na truskawkach. Uważaj przy zakupie
Największym oszustem w sprzedaży truskawek na Dolnym Śląsku jest pewien ukra. A sprzedawcy to druga swołocz. Oszukują na wagach.
Stravberry24h
23:43, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
kiedyś były popularne takie z ruchomym waflem śnieżka czy coś
Żanetta
23:12, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Nie płaciłem składek ZUS ale biorę wysoką emeryturę. Doimy durne polskie owieczki i barany. Amen.
Xsionc
21:29, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Jestem analfabetomi nawet jednego zdania nie napisze bez błendu. Tak jak nie zaspiewam kolendy bom tłuk bez szkoły. Ale warzne ze tusk przywrucił mojemu papie ubekowi emeryturke
.....
20:27, 2026-06-23