Zamknij
Ważne

Podatki w Polsce - najważniejsze informacje

07:44, 30.05.2019
Skomentuj

Podatki wielu osobom spędzają sen z powiek, zwłaszcza że w rzeczywistości płacimy je niemal każdego dnia, chociażby podczas nabywania określonych produktów w sklepach. Określane są w ustawie jako świadczenia pieniężne o charakterze przymusowym i bezzwrotnym, co oznacza, że nie sposób ich uniknąć.

Podatki są bowiem głównym źródłem dochodów państwa, a w Polsce wyróżnia się ich aż kilkanaście rodzajów. Nie oznacza to oczywiście, że każdy z nich nas dotyczy. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć o podatkach w naszym kraju.

Podatki w Polsce - rodzaje

Podatki w naszym kraju dzielą się na dwie podstawowe grupy: podatki bezpośrednie i pośrednie. Pierwsze z nich obciążają bezpośrednio podatnika i należy je odprowadzić do wyznaczonego do tego celu organu podatkowego. Przykładem może być m.in. podatek dochodowy i majątkowy. Podatki pośrednie to forma daniny publicznej, mają charakter bezzwrotny. Ich najpopularniejsza forma to akcyza lub VAT, ale także podatek od gier. Wynika z tego zatem, że zdecydowana większość podatków funkcjonujących w Polsce ma charakter bezpośredni. Przyjrzymy się bliżej poszczególnym rodzajom świadczeń pieniężnych.

  • Podatki dochodowe

Są to świadczenia pieniężne ściśle uzależnione od dochodu, a także wykorzystanych odliczeń. W praktyce oznacza to, że ich podstawę stanowi nasz dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyróżnia się dwa rodzaje podatków dochodowych: PIT oraz CIT. Podatek PIT pobierany jest od osób fizycznych, zaś CIT od osób prawnych, czyli m.in. od spółek z o.o., spółek akcyjnych, banków, stowarzyszeń czy fundacji.

  • Opodatkowanie własności

To przede wszystkim różnego rodzaju podatki od nieruchomości. Zalicza się do nich, chociażby podatek gruntowy (rolny), podatek od spadków i darowizn, a także podatek leśny.

  • Podatki od towarów i usług

Zazwyczaj wliczone są one w cenę towaru lub usługi. Wymienia się wśród nich podatek VAT wynoszący obecnie 23%, akcyzę oraz cło.

  • Inne

Trudno je dokładnie sklasyfikować, ponieważ dotyczą różnych obszarów. Należy do nich podatek od środków transportowych, podatek od posiadania psa, podatek tonażowy, podatek od wydobycia kopalin, a nawet podatek od produkcji okrętowej.

Podatki i ich funkcje

Podatki w Polsce pełnią głównie funkcje fiskalną, co oznacza, że środki finansowe uzyskiwane są w celu pokrycia potrzeb publicznych, dzięki czemu korzystają na tym wszyscy obywatele. Przypisać należy im także funkcję stymulacyjną, ponieważ wspierają procesy gospodarcze bądź wybrane inicjatywy, które są istotne z punktu widzenia państwa oraz obywateli. Niekiedy wspomina się również o funkcji redystrybucyjnej podatków. Sprowadza się ona do podziału dochodów z budżetu pomiędzy obywatelami i związkami. Obowiązek płacenia podatków w Polsce zawarty jest w konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r. i określa go art. 217. Nieco więcej na ich temat możemy przeczytać na www.kapitalni.org.

Pamiętać musimy także, że podatki mają różne stawki, które uzależnione są od kilku czynników oraz ulg. Zawiłość zagadnień podatkowych może sprawić, że trudno się w tym wszystkim odnaleźć, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skontaktować się z doradcą podatkowym.



 

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

MajaMaja

0 0

Faktycznie podatki niektórym spędzają sen z oczu. Ja na szczęście nie mam nic trudnego do rozliczania. Mój PIT-37 nie jest trudny, tym bardziej, kiedy jest tyle narzędzi do wyboru. Zresztą ten raz w roku mogę się pomęczyć, by wybrać OPP i podarować komuś 1% podatku. W razie pytań, poczytajcie https://www.fakt.pl/1-podatku-w-twojej- ... 37/39nj0ts to dobrze napisany artykuł.

08:00, 26.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KristoffKristoff

0 0

Kiedy tak naprawdę chodzi o same podatki to ja również jestem zdania, że dość istotną sprawą jest to aby wiedzieć również jakie zmiany podatkowe nas czekają w 2022 roku. Jak dla mnie bardzo dokładnie tą sprawę opisano w artykule http://www.secus.pl/zmiany-podatkowe-w- ... -nas-czeka i myślę, że właśnie ta wiedza jest niezwykle ważna.

06:00, 08.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

amanjuamanju

0 0

Rozliczenie pit nie jest skomplikowane, jeśli skorzystamy z program do obliczania podatków. Wystarczy wpisać niezbędne dane, a program sam bezproblemowo wszystko wyliczy. Więcej informacji dostępnych jest w artykule http://www.synat.pl/rozliczenie-pit/

02:00, 02.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LibbyLibby

0 0

A nowego wału te informacje też dotyczą?

02:00, 05.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

teresaoteresao

0 0

Zgadzam się, warto skorzystać z programu do rozliczania PIT. Również warto poczytać sobie trochę na ten temat w internecie. W tym artykule https://www.mojapraca.pl/0,422,polski-l ... tykul.html przeczytacie np. jak Polski Ład wpłynął na przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych.

09:00, 19.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%