W koncercie finałowym wystąpili Maciej Zakrzewski - organy, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją Michała Sławeckiego.
Za organami zasiadł Maciej Zakrzewski - organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie Instrumentalistyka. Prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku i innymi. W latach 2012-2015 był organistą mszy świętych radiowych, transmitowanych na żywo z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Koncertem dyrygował Michał Sławecki - organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista, Dyrektor Artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego.
Koncertuje jako solista, kameralista, akompaniator i dyrygent. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich i chóralnych - z uwzględnieniem muzyki jednogłosowej. W latach 2003 - 2013 pełnił funkcję organisty i kantora w Kościele Akademickim św. Anny przy Trakcie Królewskim w Warszawie.
Jest wykładowcą na kierunku Muzyka Kościelna Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Jego badania koncentrują się wokół zagadnień teorii i interpretacji zachodniej monodii liturgicznej, w oparciu o najstarsze dostępne źródła adiastematyczne w duchu Eugène Carine′a: semiologia gregoriańska, semiomodalność, semioestetyka. W 2016 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej Dyrygentura.
Prowadzi ożywioną działalność naukową. Jest zapraszany jako prelegent na sympozja, konferencje i seminaria naukowe, a także na kursy interpretacji śpiewu gregoriańskiego w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji z zakresu problematyki śpiewu gregoriańskiego, dyrygentury chóralnej i muzyki sakralnej.
Płyta pod jego kierownictwem - Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi, z udziałem Pawła Gusnara (saksofon) oraz zespołu Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti otrzymała prestiżową nagrodę Fryderyka 2016 w kategorii Muzyka dawna.
Koncert finałowy - 50 lat Chóru UKSW
Maciej Zakrzewski - organy, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Michał Sławecki - dyrygent
Program:
Anonim - Bogurodzica
Wincenty z Kielczy - opr. T. Klonowski, Gaude Mater Polonia
Thomas Tallis - (ca 1552-1585), If ye love me
Giovanni Pierluigi da Palestrina (ca 1525-1594) - O memoriale mortis Domini
Mikołaj Zieleński (1560-1620) - O gloriosa Domina
Ola Gjeilo (1978) - The northern lights (2008)
Halmos Laszlo (1909-1997) - Iubilate Deo
Michał Sołtysik (1997) - Usque ad finem (2017)
***
Stanisław Moryto - Da pacem Domine na organy solo (1997) / prawykonanie po latach
***
Michał Sławecki (1982) - Tryptyk Jubileuszowy (2018)
Części:
I. Misericordias Domini
II. Inviolata
III. Sapientiam dedit illi
Stanisław Moryto - Domine secundum actum meum (2010) / drugie wykonanie
Prowadzenie koncertów - Emilia Dudkiewicz
[WIDEO]8813[/WIDEO]
[WIDEO]8816[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Odkrycie na Bałtyku. Największe złoże ropy w Polsce?
Był już drugi Mirosław Hermaszewski ,a teraz znowu ściema, że mamy drugie w Polsce Karlino...
nocc
19:57, 2025-07-22
Odkrycie na Bałtyku. Największe złoże ropy w Polsce?
Odkrycie tak ogromnych zasobów ropy to przełomowe wydarzenie, które może całkowicie odmienić gospodarkę Polski. Aby skutecznie je wykorzystać, rząd musi opracować kompleksową strategię, obejmującą następujące kroki: Szybka i precyzyjna ocena zasobów Inwestycja w zaawansowane technologie geologiczne i geofizyczne, aby dokładnie oszacować ilość i jakość złóż. Utworzenie specjalistycznych zespołów ekspertów od geologii i inżynierii wydobywczej. Stworzenie ram prawnych i regulacyjnych Ustanowienie jasnych, korzystnych dla inwestorów przepisów dotyczących wydobycia i własności zasobów. Zapewnienie transparentności i przeciwdziałanie korupcji. Współpraca z inwestorami zagranicznymi i krajowymi Przyciągnięcie firm z sektora energetycznego i wydobywczego poprzez oferty partnerstwa publiczno-prywatnego. Tworzenie korzystnych warunków podatkowych i ulg inwestycyjnych. Rozwój infrastruktury Budowa i modernizacja infrastruktury wydobywczej, transportowej i energetycznej, aby obsłużyć nowe złoża. Wykorzystanie nowoczesnych technologii wydobycia, minimalizujących wpływ na środowisko. Zarządzanie zasobami dla długoterminowego rozwoju Utworzenie państwowego holdinga lub agencji zarządzającej zasobami, zapewniającej ich odpowiedzialne i zrównoważone wydobycie. Rezerwowanie części dochodów z surowców na fundusz stabilizacyjny, inwestycje w edukację, technologię i innowacje. Wartości dodane i przemysł przetwórczy Budowa zakładów przetwórczych na miejscu, aby zwiększyć wartość dodaną i tworzyć wysokiej jakości produkty. Rozwój sektora technologicznego i przemysłowego, korzystającego z metali ziem rzadkich i innych zasobów. Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska Implementacja technologii wydobycia przyjaznych środowisku. Monitorowanie i minimalizacja wpływu na ekosystemy. Edukacja i rozwój kompetencji Szkolenie kadry specjalistycznej w dziedzinie geologii, inżynierii i zarządzania zasobami naturalnymi. Promocja innowacji i badań naukowych w sektorze wydobywczym. Podsumowując: Polska może stać się jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku surowców, jeśli zainwestuje w odpowiednią infrastrukturę, legislację i technologie. Kluczem jest odpowiedzialne zarządzanie zasobami, które zapewni długoterminowe korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, zmieniając kraj w potęgę przemysłową i technologiczną.
takie kroki
19:31, 2025-07-22
„Bo mam do kogo wracać” – akcja dla pracowników
Znam jednego pracownika z kghm zgwałcił moją siostre
polak
19:29, 2025-07-22
Nietrzeźwy kierowca groził przechodniom pistoletem
Czytając polubienia w komentarzach czuć straszliwy smród banderowskich onuc.
rabarbar 70
19:08, 2025-07-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz