Wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Győrfi” odbył się w Muzeum Miedzi. Otwarcie wystawy węgierskiego twórcy poprzedzone było prelekcją zatytułowaną „Węgierskie miejsca pamięci w Polsce”.
Węgierska dusza i wyobraźnia- FOTO:WO(lca.pl)
Choć sam autor nie mógł być obecny na wystawie, to János Tischler oraz Ákos Engelmayer podkreślali jak wiele łączy naród Polski i Węgierski – zarówno jeśli chodzi o dzieje historyczne, jak i często rodzinne bardzo wielu ważnych osobistości węgierskich, w tym samego rzeźbiarza, którego żona jest Polką. Część rzeźb nawiązuje także do historii Polski. Prelektorzy zaznaczali także, że poprzez pomniki opowiedzieć można różne historie, które zmuszają do zastanowienia się, gdy się na nie patrzy. Sam autor miał potrzebę je tworzyć, aby odkłamać historię sprzed 1989 roku. Wiele jego rzeźb zdobi miasta całej Europy, między innymi Polski, Słowacji, Ukrainy, Austrii, Rumunii, Chorwacji, ale także USA.
Na wystawie obejrzeć można głównie miniatury rzeźb Lajosa Győrfi z ukazanymi obok zdjęciami oryginałów. Te, które ukazują ludzi historii, jak np. Jana III Sobieskiego czy świętego Stefana I, króla i twórcy państwowości Węgier, postawione w miastach mają naturalną wielkość. Wystawa będzie dostępna do końca 2019 roku. [FOTORELACJA]16276[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz