Zamknij

Tomografia komputerowa głowy - co wykrywa to badanie?

13:39, 23.04.2020
Skomentuj

Czy tomografia komputerowa głowy jest bolesna? Czy moje schorzenie powinno być zdiagnozowane właśnie takim badaniem? Te i wiele innych pytań, zadają sobie osoby, które aktualnie stoją przed trudną diagnozą swoich dolegliwości. Sprawdź na czym polega badanie, kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować, zanim niepotrzebnie stracisz sporo nerwów!

Tomografia komputerowa - na czym polega 

Tomografię komputerową głowy, nie wykonuje się codziennie i bez jasno stwierdzonych powodów do jej przeprowadzenia. Badanie to jest jedną z najbardziej dokładnych metod diagnostyki obrazowej. W uproszczeniu, polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich, które ukazują wewnętrzne struktury badanego narządu czy fragmentu ciała. Dzięki takiej formie zdjęć, można stworzyć bardzo rzetelny obraz i dokładnie oszacować, czy i jakie zmiany nastąpiły w organizmie. 

Uwaga: ze względu na to, że w tomografii komputerowej wykorzystuje się szkodliwe promieniowanie jonizujące, do wykonania badania z użyciem tomografu niezbędne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Przyjęcie zbyt dużej dawki promieniowania rentgenowskiego (w ciągu całego życia) mogłoby uszkodzić DNA komórek, prowadząc m.in. do bezpłodności, czy rozwoju chorób nowotworowych.

Tomografia sprawdza się szczególnie przy diagnozowaniu chorób głowy. W porównaniu z rezonansem magnetycznym, jest tańsza, zaś standardowe badanie USG nie jest wystarczające do obrazowania struktur położonych w obrębie głowy.

W diagnozie jakich schorzeń stosowana jest tomografia komputerowa głowy

Choć tomografia komputerowa nie jest tak rozpowszechnionym badaniem, jak standardowe USG, to warto wiedzieć, że istnieje całkiem sporo przesłanek do jego wykonania. Najczęściej badania z użyciem tomografu komputerowego zaleca się w neurologii, gdzie diagnozuje się m.in.:

  • choroby nowotworowe ośrodkowego układu nerwowego (np. glejak, chłoniak),
  • padaczkę,
  • udary,
  • zapalenie opon mózgowych, 
  • choroby neurodegeneracyjne (jak Alzheimer).

Jeśli zdarza Ci się stracić przytomność lub zasłabnąć bez ustalonej przyczyny, często odczuwasz silne bóle głowy, bądź odczuwasz zaburzenia ruchowe, to jest duże prawdopodobieństwo, że lekarz skieruje cię właśnie na badanie z użyciem tomografu.

I wreszcie, tomografia sprawdza się także jako skuteczne badanie diagnostyczne w nagłych przypadkach, takich jak urazy głowy (np. złamania kości czaszki, krwiaki mózgu), udary krwotoczne czy silne drgawki.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy

Badania nie można przeprowadzić u kobiet w ciąży. Nie kieruje się na nie również dzieci poniżej 10 roku życia oraz osób w podeszłym wieku. Jako przeciwwskazanie do badania można także uznać klaustrofobię (podczas badania pacjent przebywa w wentylowanej "tubie", gdzie nie ma zbyt wiele miejsca) - w takim przypadku stosuje się zazwyczaj środki uspokajające lub w razie konieczności narkozę.

Jak przebiega badanie, jak długo trwa?

O tym, jak należy się przygotować do tomografii komputerowej głowy (z kontrastem lub bez), przeczytasz na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac.

Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie trzeba się do niego rozbierać, pacjent pozostaje w swojej odzieży, na którą nakłada fartuch ochronny. W przypadku zastosowania kontrastu nakłada mu się także wenflon. Konieczne jest jednak zdjęcie biżuterii, aparatu słuchowego czy też okularów.

Pacjenta układa się na specjalnym stole, który następnie wsuwa się do okrągłego "tunelu" tomografu. Radiolog wykonujący badanie znajduje się w osobnym pomieszczeniu skąd za pomocą interkomu wydaje polecenia dotyczące np. wstrzymania oddechu w konkretnym momencie. Ważne jest, aby podczas badania pacjent pozostawał nieruchomo.

Po badaniu tomografem - co warto wiedzieć?

Jeśli pacjentowi zostanie podany kontrast, to wenflon wyjęty zostanie dopiero po 30 minutach od wykonania badania. Oczywiście, w tym czasie należy pozostać na terenie placówki medycznej. Po badaniu z kontrastem, należy wypijać sporo płynów, aby wypłukać go jak najszybciej z organizmu. 

Jeśli kontrast nie został użyty to właściwie już po zakończeniu badania pacjent może powrócić do domu, prowadzić samochód oraz normalnie jeść.

W jakich placówkach można przeprowadzić badanie?

Ze względu na zaawansowaną technologię i niezbędny sprzęt, tomografii komputerowej nie wykonuje się wszędzie. Przed planowanym badaniem, warto odwiedzić stronę internetową Badania.znanylekarz.pl i tam sprawdzić listę placówek dostępnych w swojej okolicy, porównać ceny i w razie potrzeby od razu umówić się na badanie.

Zdjęcie: Istockphoto.com

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%