Zamknij

W Legnicy rozpoczęło się Legnickie Conversatorium Organowe

22:04, 14.09.2021
Skomentuj

Zwycięzcą w konkursie improwizacji został Sebastian Kuczyński z Warszawy. Na inaugurację Legnickiego Conversatorium Organowego im. prof. Stanisława Moryto wystąpił Jakub Stefek.

W konkursie improwizacji organowej dla uczniów szkół średnich i studentów do finału zakwalifikowało się czterech organistów: Adam Sikorski, Sebastian Kuczyński, Dominik Kaczmarek i Tomasz Januchta.

W jury konkursu zasiadali dr hab. Michał Sławecki, prof. UMFC, dr hab. Michał Markuszewski oraz dr Maciej Zakrzewski. Protokół pokonkursowy odczytał Michał Sławecki dyrektor artystyczny festiwalu.

Laureatami wyróżniania w wysokości 500 zł zostali: Adam Sikorski oraz Dominik Kaczmarek. Laureatem nagrody głównej w wysokości 2 tysięcy złotych oraz udział w koncercie 36. Legnickiego Conversatorium Organowego im. prof. Stanisława Maryto został Sebastian Kuczyński.

Nagrody wręczali Tadeusz Krzakowski prezydent miasta Legnica oraz Beata Moryto

Laureaci zaprezentowali się legnickiej publiczności w przygotowanych improwizacjach.

W koncercie inauguracyjnym wystąpił Jakub Stefek z programem: Aaron Copland (1900-1990) Preamble for a solemn, Julius Chajes (1910-1985) Prayer, Aleksander Tansman (1897-1986) Deux pièces, hébraïques, I Invention, II Berceuse juive, Arno Nadel (1878-1943) Orgelparaphrase "Neilah", Eunho Chang (*1983) Prelude z Yeish Kochavim, Dariusz Przybylski (*1984) Kaddish. Passacaglia na organy.

Jakub Stefek w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Salezjańską Szkołę Organową w klasie organów mgr Anny Kirschke-Valcarcel. W 2015 roku ukończył z oceną celującą studia gry na organach w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. W ramach programu Erasmus studiował również w Kunstuniversitaet Graz w klasie prof. Gunthera Rosta. W 2021 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W 2011 roku zdobył drugą nagrodę na XXIII Konkursie Muzyki Organowej w Rumii oraz był półfinalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Występował z recitalami organowymi w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach i Szwecji, między innymi w ramach Eimsbuettler Orgelsommer w Hamburgu, Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie i Festiwalu Non Sola Scripta we Wrocławiu. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, m. in. N. Hakima, B. Gfrerera, W. Zerera, T. A.Nowaka, M. Toporowskiego. Od 2017 roku Jakub Stefek jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi zajęcia z organów, kameralistyki, akompaniamentu liturgicznego, organizacji imprez artystycznych, komunikacji społecznej i prelekcji muzycznej.

Jakub Stefek prowadzi działalność artystyczną w obszarze organowej muzyki żydowskiej. W lutym 2018 roku był uczestnikiem pierwszego koncertu w powojennej historii warszawskich synagog, podczas którego były wykonywane utwory organowe w Synagodze im. Nożyków oraz wraz z zespołem wokalnym Vox Varshe dokonał prawykonania utworu „Yeish Kochavim” kompozytora Eunho Changa. W tym samym roku zapoczątkował coroczny festiwal „Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie”. Od 2019 roku współpracuje z kantorem Isidoro Abramowiczem, dyrektorem studiów kantoralnych w szkole rabinackiej Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Od 2020 roku stale współpracuje z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego. Z programem artystycznym zatytułowanym „Muzyka Nowej Synagogi” wystąpił na koncertach m. in. w Szczecinie, Warszawie, Rzeszowie, Witnicy, Polanicy Zdroju, Wolsztynie, Wrocławiu i Kaliszu. Tematem jego pracy doktorskiej była "Twórczość żydowskich kompozytorów
muzyki organowej Europy Środkowej w latach 1810–1938".

Do jego największych zainteresowań należy także marketing sztuk scenicznych. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Brał udział w konferencjach o charakterze artystycznym i naukowym, a także współpracował z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Międzynarodowym Festiwalem Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr. Był prelegentem TEDx Warsaw 2015, gdzie jego wystąpienia o inspiracji instrumentem organowym słuchało na żywo kilkanaście tysięcy osób. Stale współpracuje z działem programowym oraz centrum promocji Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prowadząc badania publiczności, pisząc i redagując teksty oraz publikacje popularnonaukowe oraz pracując przy projektach artystycznych i edukacyjnych. Od 2017 roku jest członkiem zarządu Fundacji SPOT.ON ART z siedzibą w Szczecinie, w ramach której przeprowadził osiem autorskich projektów artystycznych. Ponadto bierze udział w inicjatywach popularyzujących wiedzę z zakresu historii kultury Szczecina, jak na przykład cykl filmów pt. „Muzyczne miejsca Szczecina”. Od 2017 roku jest również wykładowcą studiów podyplomowych „Menedżer Kultury” prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, gdzie jest doktorantem w Katedrze Badań nad Gospodarką Cyfrową.

[FOTORELACJA]17692[/FOTORELACJA]

[WIDEO]11309[/WIDEO]

 

(O(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

14 września czyli wczoraj. Cóż... może za rok podadzą NEWS prędzej by każdy mógł sobie zaplanować czas i wybrac się na konserwatorium organowe

09:00, 15.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Konserwa - torium to ty jestes!:)

04:00, 15.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%