Wystawa „Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 r.” jest już dostępna w Muzeum Miedzi. Ekspozycja jest efektem kilkuletnich poszukiwań śladów bitwy pod Legnicą. Znalazło się ponad siedemdziesiąt eksponatów, które zobaczyć będzie można do końca stycznia 2022 roku.
- Oprócz militariów z okresu średniowiecza na wystawie prezentujemy również inne znalezisk, które w czasie trzyletnich poszukiwań zostały przez nas odkryte, ale również zadokumentowane. Powstał katalog tych znalezisk, których łącznie jest już ponad 700 – dodaje Tomasz Stolarczyk
Na wystawie znalazło się kilka grotów, które z pewnym prawdopodobieństwem można łączyć z grotami charakterystycznymi dla ludów stepowych. Ich ilość według historyka jednoznacznie pokazuje, że miejsce, w którym doszło do starcia wojsk Henryka Pobożnego z ordą Batu-chana.
Znalazły się również między innymi monety z okresu rzymskiego, monety z okresu nowożytności i średniowiecza oraz inne przedmioty związane z historią Legnicy okolic.
- Są to znaleziska związane z innymi wydarzeniami militarnymi ponieważ w trakcie poszukiwań dokumentujemy nie tylko bitwę pod Legnicą ale również starcia z roku 1763, czyli bitwy pod Pątnowem Legnickim oraz znaleziska z okresu wojen napoleońskich – podsumowuje pracownik muzeum.
Poszukiwania śladów bitwy pod Legnicą potrwają co najmniej do końca 2022 roku, na taki okres bowiem obowiązuje zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie wykopalisk.
Wystawę „Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 r.” znaleźć ożna w głównym gmachu Muzeum Miedzi.[FOTORELACJA]17790[/FOTORELACJA]
0 0
Dajcie tą wystawę do Internetu. Robi się zimno i nie mam zamiaru jechać aż do Legnicy by popatrzeć na kilka świecidełek.
0 0
Bitwa, której nie było.
Wystarczy poczytać poważnych historyków, a nie wierzyć kościołowej propagandzie.
Kolejny "bohater" Watykanu!
0 0
[quote="zimny_edek"]Bitwa, której nie było.
Wystarczy poczytać poważnych historyków, a nie wierzyć kościołowej propagandzie.
Kolejny "bohater" Watykanu![/quote]
Oczywiście, że nie było bitwy, w której zginął Henryk i kilka innych ważnych osób. Tylko poważni historycy wiedzą, że to co Mongołowie opisują w swojej "Tajnej historii" to tylko bajki napisane na potrzeby Watykanu. No i oczywiście ziemia jest płaska.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz