Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog" oraz Legnicka Biblioteka Publiczna zapraszają 23 listopada na promocję III tomu „Legnickiego Almanachu" - rocznika historycznego wydawanego przez stowarzyszenie. Trzeci tom „Legnickiego Almanachu”, rocznika historycznego stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” powstawał – podobnie jak drugi – w warunkach pandemicznych. Utrudniały one korzystanie z archiwów i pozyskiwanie materiałów od osób prywatnych, niemniej jednak powstał tom bogaty treściowo i tematycznie, zawierający materiały ponad dwudziestu autorów. Początek godz.17.00. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje limit miejsc, wejściówki i rezerwacja pod nr tel. 76 7226021.
W pierwszym dziale znalazło się osiem tekstów, w większości poświęconych różnym aspektom historii Legnicy. Konrad Byś opisał funkcjonujące od 1961 roku, a więc dokładnie już 60 lat Muzeum Bitwy Legnickiej i historię jego monograficznych wystaw. Z artykułu wyłania się obraz muzeum jako ważnego ośrodka pamięci i miejsca prezentacji tzw. mitu ostatniej bitwy księcia Henryka Pobożnego z 1241 roku. W kolejnym artykule zamieszczony został oryginalny tekst Macieja H. Dąbrowskiego. Autor uzasadnia w nim potrzebę korekty i uzupełniającego komentarza tłumaczeń inskrypcji łacińskich w Mauzoleum Piastów, z których tylko część została przełożona na j. polski. Artykułem tym, który zapewne zainteresuje łacinników i popularyzatorów historii miasta, rozpoczynamy cykl kompleksowej prezentacji legnickich inskrypcji łacińskich.
Kolejny artykuł, autorstwa Borysa Konduszy, podejmuje problem funkcjonowania wybranej grupy przedsiębiorstw Legnicy i Dolnego Śląska w czasie kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią. Z kolei Maria Kubasik w obszernym opracowaniu zajęła się „kwestią kobiecą” i przeanalizowała wybrane zagadnienia z działalności Ligi Kobiet w Legnicy w latach 1946–1989. Może on być w określonym sensie punktem odniesienia dla współczesnych ruchów walczących o prawa kobiet. Natomiast Grzegorz Sobel podjął się pionierskiego tematu dotyczącego kuchni i gastronomii dawnej Legnicy. Dział ten zawiera także artykuł Katarzyny Michalewicz o nieznanej szerzej historii polskiej diaspory w Harbinie (Chiny) w latach 30. XX w. Zamykają go dwa artykuły M. Żaka. W pierwszym opisał dzieje najsłynniejszej po wojnie w Legnicy restauracji „Czerwony Młyn”, a w drugim przedstawił 25-letnią historię Klubu Sportowego „Miedź” Legnica.
Dział „Materiały” otwiera tekst Edyty Łaborewicz o legnickich fotografach, który jest pokłosiem materiału opublikowanego w drugim tomie. Zbigniew Kraska opisał szeroko 50 lat Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego. Danuta Liszkowska-Solnicka zaprezentowała zbiór dokumentów życia społecznego ziemi legnickiej w kolekcji śląsko-łużyckiej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Mieczysław Pytel, kontynuując cykl o historii legnickiej muzyki młodzieżowej, ukazał narodzin lokalnej muzyki rockowej.
W czwartym dziale „Komunikaty i omówienia” znalazły się teksty pięciu autorów: Jacka Głomba o spektaklu „Ballada o Zakaczawiu”; Pawła Jurczyka o wydawnictwie „Czerwone Miasto”; Stanisława A. Potycza o procesie beatyfikacyjnym Henryka II Pobożnego; Doroty Sulimierskiej o pierwszym w Legnicy biwaku historycznym; Grzegorza Szczepaniaka o fenomenie Legnickiego Conversatorium Organowego i Hanny Szurczak o ratowaniu od zapomnienia i całkowitego zniszczenia ewangelickiego cmentarza w Piątnicy.
Promocja III tomu „Legnickiego Almanachu" już we wtorek 23 listopada w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Początek o godz. 17.00.
Anonimowy Gość12:00, 22.11.2021
Będą rozdawane darmowe ksiażki ?
Parkowanie po nowemu? Jakie jest Wasze zdanie?
Co to znaczy "moje miejsce" ? Czy na osiedlu są prywatne miejsca ?🤣🤣
Czytelnik
00:21, 2025-05-16
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Co to za firma jak nie płaci
Anty gmbh
23:45, 2025-05-15
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków
Uśmiechać się poliniaki, szeroko!
Jbć
23:27, 2025-05-15
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Kolejny obóz pracy od zgniłego zachodu. Polską firmę się gnoi podatkami, przepisami, nakazami, zakazami a zagraniczne pajace mają wszystko jak na dłoni. Grunt że poliniak się cieszy jak okupant go łoi bez spluty w doope.
Żenada
23:19, 2025-05-15