Zamknij

Legnicka Książka Roku 2020. Dwie statuetki, dwóch zwycięzców

21:25, 25.11.2021
Skomentuj

Grzegorz Niemyjski i Jerzy Starzyński odebrali statuetki Legnickiej Książki Roku 2020. Muzycznie galę jedenastej już edycji książki roku oprawiła formacja jazzowa Patrycjusz Gruszecki Trio.

- Jestem szczerze zaskoczony. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że zostałem nominowany do nagrody i kiedy otrzymałem zaproszenie na galę, to stwierdziłem, że na pewno będą ważniejsze rzeczy, tym bardziej jestem szczęśliwy i dumny – mówi Grzegorz Niemyjski, laureat Legnickiej Książki Roku, legnicki rzeźbiarz, obecnie dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Grzegorz Niemyjski „Rzeźby, rysunki, instalacje: wybrane prace z lat 1999-2019 / z tekstem T. Mikołajczaka” to dokumentacja 20. lat działalności plastycznej artysty, czyli rzeźb rysunków, instalacji. Dokumentację fotograficzną uzupełnił tekstem Tomasz Mikołajczak.

- To hierowanie Niemyjskiego. To łacińskie słowo odnosi się troszkę do nowej epifanii piękna w sensie delikatnie odnoszące się do sfery sakralnej, bo moje prace delikatnie odnoszą się do religijności. Przetransferowane są jednak na współczesny język, na moje osobiste przeżycia – wyjaśnia Grzegorz Niemyjski.

Niemyjski od kilku lat jest wykładowcą wrocławskiej ASP, nadal jednak tworzy, między innymi na biennale rzeźby granitowej w Strzegomiu. Narodził się nawet pomysł zorganizowania w Legnicy wystawy czasowej części prac, którą być może już w przyszłym roku legniczanie będą mogli podziwiać. Niemyjski jest twórcą studni i kuli w Rynku. Jego dziełem jest także rzeźba Ring upamiętniająca srebrny festiwal. Na pytanie, czego brakuje w przestrzeni miejskiej, odpowiada, że co najmniej kilku rzeźb.

- Tylko trzeba pamiętać, żeby to nie były rzeźby retro. Muszą być w nowoczesnej formie, opowiadające o treściach dla naszej społeczności. Przygotowałem ostatnio propozycję rzeźby Henryka Karlińskiego, założyciela chóru Madrygał, człowieka znanego i zasłużonego dla legnickiej kultury. Miała to być falująca postać, jakby uchwycony został jego ruch podczas dyrygowania, jakby dyrygował Rynkiem. Chciałem żeby stanął na „cyklopich schodach” przy bibliotece w pobliżu mozaiki Henryka Bacy – opowiada Grzegorz Niemyjski.

Rzeźby nie udało się zrealizować, ale być może w najbliższym czasie Karliński Niemyjskiego będzie czuwał nad centrum i nad Legnicą Cantat.

Jerzy Starzyński nieodłącznie kojarzony jest z zespołem Kyczera i festiwalem „Świat pod Kyczerą”. Taki też tytuł ma druga wyróżniona statuetką książki roku publikacja pod redakcją Jerzego Starzyńskiego.

- Książka jest podsumowaniem 25 lat historii wydarzenia, które na stałe wpisało się w dzieje Legnicy. Publikacja powstała z mojej inspiracji i byłem niejako jej koordynatorem, natomiast jest to dzieło wybitnie legnickie, regionalne, z tego względu, że w książce liczącej ponad pół tysiąca stron znalazły się prace kilkunastu fotografów, wielu fotoreporterów i dziennikarzy, znanych chociażby z legnickiej prasy i portali. Album powstał, jako swego rodzaju podsumowanie i podziękowanie dla sztabu ludzi pracujących przy tym dużym wydarzeniu artystycznym. Mogę więc powiedzieć, że to nagroda zbiorcza, a ja jestem jedynie reprezentantem tych wszystkich ludzi – mówi Jerzy Starzyński, drugi laureat Legnickiej Książki Roku.

- To coś więcej niż monografia. To kronika, w której znalazło się wiele informacji zaangażowanych w organizację festiwalu, zespołów, które do nas przyjeżdżały. To także prezentacja Łemków, którzy byli inicjatorami tego wydarzenia, zespołu Kyczera świętującego 35-lecie. Myślę, że jest to wydawnictwo i projekt, który ma wiele różnych aspektów i prezentuje coś znacznie więcej niż tylko i wyłącznie dokumentację. To wreszcie podsumowanie dużego projektu artystycznego – dodaje Jerzy Starzyński.

O wartości i walorach obu wydawnictw świadczyć może fakt, że po raz pierwszy w jedenastoletniej historii Legnickiej Książki Roku statuetkę otrzymało dwóch autorów.[FOTORELACJA]17961[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Pisząc z Kyczera, używamy pełnej nazwy czyli Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, ale niektórym chyba przez gardło nie przechodzi słowo łemkowski.

11:00, 25.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Łemkowski zespół brzmi podobnie jak stwierdzenie polski cygan. Polska dla Polaków.

10:00, 26.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Ruszają egzaminy ósmoklasisty

Powodzenia na egzaminach! Jeszcze trochę i zasłużone wakacje. Można je ciekawie i aktywnie spędzić - gofunlo.com/pl/summer-camps/2025 - na przykład na koloniach letnich.

annnnaa91

20:05, 2025-05-13

Trzaskowski kontra Nawrocki. II tura naszej sondy

Bążur, czy 6-cio letni goowniak i jego starzy są już w piwnicy?? Wpłaciłem na kampanie?? To działaj, bo suporex mi moknie na placu!!!

Developer

19:11, 2025-05-13

Trzaskowski kontra Nawrocki. II tura naszej sondy

Uśmiechać się szeroko unijne pomioty

Ukropoliniak

19:05, 2025-05-13

Trzaskowski kontra Nawrocki. II tura naszej sondy

Do Dewelopera (wyżej). Sprawa eksmisji rodziny z 6-letnim synem w Śródmieściu Warszawy to kolejne kłamstwo kandydata Nawrockiego. Babcia (najemczyni lokalu komunalnego) mieszkała razem z wnukiem i jego dziećmi. Po śmierci kobiety wnuk - niezgodnie z prawem - próbuje wymusić na władzach przedłużenie najmu. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym prawo do zamieszkania w lokalu prawowitego najemcy po jego śmierci przysługuje tylko najbliższej rodzinie- małżonkowi i dzieciom, ale nie wnukom. Nowa umowa najmu lokalu z wnukiem nie została zawarta, bo jego zarobki przekraczają kryteria dochodowe. Rodzinie 2-krotnie proponowano skorzystanie z innych lokali, ale wnuk nie skorzystał, bo cwaniak chciałby mieszkanko przytulić, ale nie płacić jak wszyscy w TBS albo spłacać kredyt. To taka pisowska mentalność. Jeden chce, żeby mu kawalerkę w Gdańsku sprzedać za 10% wartości, a drugi żeby mu społeczeństwo fundowało mieszkanko, bo nie chce płacić jak inni. Oni nie rozumieją, co to jest lokal komunalny i komu ma służyć. Deweloper, napisz które to kłamstwo Nawrockiego, bo straciłem rachubę?

zzz

18:04, 2025-05-13

0%