Zamknij

Sztuka „zniszczona” i „niezniszczona” Jacka Opały

21:06, 09.09.2022
Skomentuj

Prace Jacka Opały można zobaczyć w przestrzeni wystawienniczej legnickiego Muzeum Miedzi. Ekspozycji zatytułowanej „Sztuka Zniszczona” towarzyszy antywystawa „Sztuka Niezniszczona” będąca kontrastem dla prac głównej części ekspozycji.

- „Sztuka Zniszczona” to prace dedykowane formom zniszczenia sztuki w ogóle. Odnoszą się do pewnych faktów, które miały miejsce w historii i każda ma dawać do myślenia, dlaczego tak się dzieje, że ludzie niszczą, co ich do tego prowokuje, jakie wywołuje emocje. Tyczy się to zarówno autora, który czasem niszczy, to co zrobi, jak i komercji, czyli jawne odniesienie do Banksy'ego niszczącego obrazy, po rzeczy przypadkowe, czyli katastrofy, kataklizmy, jak Pompeje. Mam nadzieję, że wystawa wywoła jakieś refleksje wśród oglądających – wyjaśnia Jacek Opała, autor prac.

Jacek Opała mówi, że tworzy sztukę prostą, pozbawioną abstrakcji, łatwą w odbiorze dla każdego. Jego zamierzeniem jest sprowokowanie odbiorców do refleksji. Do refleksji z pewnością zmuszają, choćby praca zatytułowana „Przestrzelone usta” odwołująca się do wojny.

Druga część ekspozycji, zatytułowana „Sztuka Niezniszczona”, nazwana została przez autora prowokacyjnie antywystawą.

- To moje prace, które wykonuję na co dzień w różnych formach. To coś, czym zajmuję się komercyjnie na co dzień. Jest tu kilka prac w różnych konfiguracjach. Wystawa jest okazją do pokazania tego, czym zazwyczaj się zajmuję które stoją w galeriach, które pokazuję całemu światu – dodaje autor.

Ekspozycja znajduje się w salach Muzeum Miedzi w gmachu Akademii Rycerskiej. Będzie ją można oglądać do 1 października. warto.

Jacek Opała urodził się w 1970 r. na Dolnym Śląsku w Bolesławcu, mieście ceramiki. Zafascynowany klasyczną rzeźbą - począwszy od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła po Igora Mitoraja - w 2009 r. zaczyna rzeźbić w glinie. Jego prace łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień, kolorów i dodatków czy zniekształceń. Próbuje zamknąć w nich emocje i atmosferę tajemniczości. Interpretacje i odgadywanie pozostawia jednak odbiorcy. Rzeźbi w glinie szamotowej, surowej i szorstkiej, czym nawiązuje do fundamentów pracy rzeźbiarza. Szkliwi prace i wypala. Jest członkiem Stowarzyszenia Ceramiki Polskiej. Prace Jacka Opały były wystawiane w wielu galeriach i miejscach w Polsce i za granicą, m.in w Czechach, Niemczech, Holandii i USA. Brał udział w różnych konkursach, zdobył mi.in Grand Prix II Art Pasion Festiwal, Palm Art Competition 2015, Prize in International Art Competition/ Cultural Diversity 2016, Artavita Contecst Competition 2016, Art Rooms Roma 2018. Zauważono i opisano jego rzeźby również w mediach w Hongkongu.[FOTORELACJA]18694[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%