Zamknij

Koncertem inauguracyjnym rozpoczęto Legnickie Conversatorium Organowe

20:59, 13.09.2022
Skomentuj

Sebastian Kuczyński zwycięzca II Ogólnoplskiego Konkursu Improwizacji Organowej dla uczniów szkół średnich i studentów zorganizowanego w ramach 35. LCO im Stanisława Moryty (2021) rozpoczął 36. Legnickie Conversatorium Organowe.

SEBASTIAN KUCZYŃSKI urodził się w 1997 roku w Suwałkach. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku trzynastu lat w rodzinnym mieście, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach uczęszczając przez 6 lat do klasy organów mgr Ewy Wołczek. Szkołę tę ukończył eksternistycznie w 2019 roku uzyskując tytuł zawodowy muzyk instrumentalista w zakresie gry na organach.

W październiku 2016 roku rozpoczął dzienne studia licencjackie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Jarosława Wróblewskiego i wykł. Wojciecha Bednarskiego), które ukończył z wynikiem bardzo dobrym w roku 2019, uzyskując tytuł licencjata w zakresie gry na organach. Podczas studiów ukończył także studium pedagogiczne, odbywając praktyki w warszawskich szkołach muzycznych I i II stopnia.

Następnie kontynuował edukację na studiach magisterskich macierzystej uczelni na kierunkach: instrumentalistyka – klasa organów prof. Jarosława Wróblewskiego i as. Wojciecha Bednarskiego, oraz muzyka kościelna – klasa organów prof. Piotra Wilczyńskiego, klasa improwizacji dr. hab. Michała Markuszewskiego i mgr. Damiana Skowrońskiego, które ukończył w 2021 r.

W roku akademickim 2018/2019 studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. Wolfganga Zerera, a także w klasie klawesynu i klawikordu prof. Menno van Delfta. Wyjazd na studia do Niemiec odbył się w ramach międzynarodowego programu wymiany studentów Erasmus+. W następnym roku ukończył także podyplomowe studia ,,Menedżer muzyki”, prowadzone na UMFC.

Sebastianowi Kuczyńskiemu za wyniki w edukacji, działalność i osiągnięcia artystyczne przyznano liczne nagrody; m. in. Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego (2015 r.), dwukrotnie stypendium Fundacji Art-SOS Alicji Roszkowskiej (2016, 2017) oraz trzykrotnie stypendium przyznawane przez Komitet Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu (2018, 2019, 2020).

Uczestniczył w licznych konkursach, w których m. in. pierwsze nagrody zdobył podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie (2015 r.), IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie (2016), II Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji w Legnicy (2021), czy IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Jeana Sibeliusa w Turku (2021).

Sebastian Kuczyński przez cały okres kształcenia podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych warsztatach. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji

i improwizacji organowej prowadzonych przez światowej sławy muzyków i pedagogów, takich jak: Peter Planyavsky, Balys Vaitkus, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Ben van Oosten, Menno van Delft, Christophe Mantoux, Julian Gembalski, czy Józef Serafin.

Pomysłodawca, koordynator i kierownik artystyczny Cyklu recitali organowo-kameralnych ,,Pro Arte et Studio”, organizowanych przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Jako solista i kameralista, w ramach międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej występował w Polsce, Niemczech, Austrii, na Białorusi oraz Litwie. Koncertował m. in. w ramach IX Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie, czy VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Franciszka Liszta w Żaganiu.

Miał on możliwość współpracy z tak cenionymi zespołami jak m. in. Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Od 2016 r. pracuje na stanowisku organisty Sanktuarium Narodowego, parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie, gdzie pełni także rolę kantora, jak również od 2019 r. rolę dyrygenta działającego przy parafii ,,Chóru Sanktuarium Narodowego''.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszeliśmy: 

Sebastian Kuczyński - organy
J. S. Bach (1685-1750) - Preludium i fuga e-moll, BWV 548
J. G. Rheinberger (1839-1901) - Sonata VIII op. 132, cz. IV. Passacaglia
M. Sawa (1937-2005) Fuga-Bolero (1995)
O. Messiaen (1908-1992) Le Banquet Céleste (1928)
A. Heiller (1923-1979) Wariacje nt. Nun komm der Heiden Heiland (1972)
T. Paciorkiewicz (1916-1998) Fantazja gotycka (1968)
[FOTORELACJA]18713[/FOTORELACJA]

 

(O(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%