Zamknij

Słowacki, Cieplak i „Sen srebrny Salomei”

18:54, 18.11.2022
Skomentuj

Reżyser Piotr Cieplak kolejny raz wrócił do legnickiego teatru. Tym razem na warsztat wziął dzieło Juliusza Słowackiego „Sen srebrny Salomei”. Premiera spektaklu w piątek.

„Sen srebrny Salomei” to dramat, dla którego kanwą jest sytuacja na Ukrainie po konfederacji barskiej. Traktuje o rzezi ukraińskiej na Polakach, polskiej szlachcie i duchowieństwie. To także opowieść o nieszczęśliwej miłości Salomei i Leona, której przeciwny jest ojciec młodego zakochanego człowieka.

„Sen srebrny Salomei” to czwarta legnicka realizacja Piotra Cieplaka, reżysera związanego z Teatrem Narodowym w Warszawie.

- Bardzo się cieszę, że tak znamienici twórcy związują się z nami, że chcą tu pracować , znajdują przestrzeń dla swoich pomysłów. Spektakl wynikł ze wspólnoty myślenia teatru i reżysera – powiedział Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

- Wydaje mi się, że ta sztuka jest zdumiewająca, skomplikowana, trudna, poetycko zawiła, nudna. Tymczasem po dokonaniu dosyć śmiałych decyzji oczyszczających tekst z poetyckich girlandów, skróty sprawiają, że temat podstawowy, zdumiewający, wybrzmiewa niezwykle współcześnie i dotkliwie. To sztuka wyjątkowa w Polsce, że nikt wcześniej i niewielu autorów później, potraktowało Ukrainę, Ukraińców, ukraińskość w sposób podmiotowy. To opowieść o dramatycznym splocie miłości i nienawiści, krwi i zemsty i wzajemnej fascynacji tych dwóch narodów, tradycji, które przez wieki na pograniczu dawnej Polski, Ukrainy, setki lat się kotłowały. Ta historia, bardzo złożona, dla Polaków bardzo jednostronnie, z własnej perspektywy oglądana, w tej sztuce przez Słowackiego jest po raz pierwszy odmiennie potraktowana. Dopuszcza Ukrainę i ukraińskość do głosu w sposób podmiotowy. Polacy, którzy o sobie mówią, że są właścicielami tej krainy, ujawniają ciemną stronę przemocy, kolonialnego podejścia do rozumienia spraw ludzi i Ukrainy– powiedział Piotr Cieplak, reżyser spektaklu.

Scenografię i kostiumy do „Snu srebrnego Salomei” wykonał Andrzej Witkowski, Paweł Czepułkowski opracował muzycznie, Robert Urbański odpowiedzialny jest za konsultacje dramaturgiczne. W sztuce występują: Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Tomasz Lulek (gościnnie), Jakub Stefaniak, Joanna Gonschorek, Mariusz Sikorski, Łukasz Kucharzewski (lektor).

Inscenizacja Piotra Cieplaka to czwarty spektakl tego reżysera na legnickiej scenie, po „Historii o Miłosiernej, czyli Testamencie psa”(2012), „Ożenku”(2014) i „Wyzwoleniach”(2019).

Premiera sztuki w piątek 18 listopada o godzinie 19:00. Kolejne spektakle 19, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 listopada.[FOTORELACJA]18899[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%