Zamknij

Interaktywna wystawa Historii Biblii

09:40, 13.03.2023
Skomentuj

Wernisażem wystawy poświęconej 55. rocznicy wydarzeń z marca 1968 rozpoczęła się IV edycja wystawy Historii Biblii pod nazwą „Dziedzictwo i odpowiedzialność”. Wystawę będzie można zwiedzać w schronisku młodzieżowym przy ulicy Jordana do 24 marca.

Wystawa zatytułowana „Marzec '68” zapoczątkowała szereg wydarzeń związanych z trudnymi latami historii Polski.

- Czwarta edycja wystawy jest poświęcona 55. rocznicy wydarzeń Marca'68. Wspominamy to dlatego, że Biblia ma bardzo mocny związek z Izraelem i narodem żydowskim, dlatego zachęcając do wejrzenia w jej historię, mamy nadzieję zmniejszyć różnego rodzaju antagonizmy, także międzynarodowe, nie patrząc na to co się dzieje często na świecie. Nie chodzi tu o politykę, ale na popatrzenie, że żyjemy w tym mieście razem. Marzec 1968 roku bardzo mocno się w tym mieście na życiu niektórych ludzi odbił – wyjaśniał Dariusz Wysocki, prezes Fundacji „12 Godzin”.

Wykład pt. Marzec'68 wygłosiła Alicja Zweifler-Kułacz. Po wykłądzie swoje wspomnienia opowidziała Elżbieta Wojciechowska.

Elżbieta Wojciechowska jako najmłodsza stażem pracownica została wydelegowana do odebrania kluczy od rodziny żydowskiej, która musiała opuścić swoje mieszkanie w budynku przy ulicy Orła Białego 2. Jej wspomnienia są wstrząsające.

- Na piecu gotowała się zupa. Mieszkająca tam kobieta wyszła z pokoju i powiedziała, że już tej zupy nie będzie jadła. Zapytała, czy może oddać sąsiadce żywność, która została w mieszkaniu. Po chwili dwoje starszych bardzo dystyngowanych ludzi wyszło z pokoju. Byłam przerażona ich minami. Powiedzieli, że już tu nie wrócą, że wolno im zabrać z mieszkania jedną rzecz. Zabrali swój fortepian. Szli za nim jak w kondukcie pogrzebowym – opowiadała drżącym głosem Elżbieta Wojciechowska.

- Chcielibyśmy, żeby takie rzeczy się nie powtórzyły. Przede wszystkim chodzi o nasze wspólne życie w Legnicy – podsumował Dariusz Wysocki.

Na koniec spotkania odbył się koncert Jurka Dajuka z zespołem.

W dniach od 13 do 24 marca odbywać się będzie zwiedzanie wystawy Historii Biblii z prelegentem.

18 i 19 marca o godz. 17:00 odbędzie się projekcja filmu „Wbrew wszystkim wrogom - w poszukiwaniu cudu” połączona z prelekcją Wiliama McKay, redaktora i reżysera.

24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką o godzinie 17:00 odbędzie się finał wystawy.

[FOTORELACJA]19177[/FOTORELACJA]

[WIDEO]13733[/WIDEO]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Tu jest Polska a nie polin!

08:00, 17.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%