Zamknij

Spotkanie z Książką Regionalną: Patrycja Purgał i jej „Wierszoterapie”

08:36, 27.06.2024
Skomentuj

Wiersze Purgał to swoista terapia dla autorki – obraz choroby i walki z nią, kryzysów, podążania za marzeniami, „alergii na świat”… Ale „ty też możesz stworzyć nowy świat!” – mówi, tworząc go w każdym wierszu.

Patrycja Purgał, legniczanka, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Dla literatury porzuciła pracę naukową w dziedzinie ekonomii. Wyróżniona "Przepustką Literacką" magazynu Zwierciadło w konkursie na Dziennik "Dzień po Dniu" (2010).

Zawodowo zajmuje się analizami rynku, doradza oraz redaguje teksty poetyckie i użytkowe. Związana z trzema miastami: Legnicą, Poznaniem i Warszawą. W wolnych chwilach tańczy tango argentyńskie.

Wierszoterapie” to wielowarstwowa opowieść o odnajdywaniu sensu w codzienności naznaczonej trudnościami. Dla autorki, pisanie staje się ważnym narzędziem terapeutycznym i kluczowym elementem rozwoju. Bohaterka, zmagając się z kryzysem wewnętrznym potęgowanym przez chorobę przewlekłą oraz macierzyństwo dziecka neuroatypowego, walczy o najwyższą stawkę: swoje życie, godność, twórczość i zdrowie psychiczne.

Pisanie okazuje się nie tylko remedium, umożliwiając akceptację własnej wrażliwości i emocjonalności, ale wręcz ratunkiem. To sposób na odzyskanie równowagi wewnętrznej oraz osobisty poligon walki o wolność. Bohaterka wybiera trudny język poezji, starając się wyrazić to, co zazwyczaj pomijane, wstydliwe, codzienne, oczywiste albo niewyrażalne. Jej zmagania obejmują także poszukiwanie właściwych słów i tworzenie nowych kodów, które otwierają „drogę do wyjścia” i pozwalają „wziąć oddech”.

„Wierszoterapie” nie zamykają odbiorcy w jednej przestrzeni, lecz odsłaniają szerszą perspektywę, nawołując do zwrócenia uwagi na drugiego człowieka i jego sytuację. Książka skłania do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, zaprasza do wyjścia poza własną strefę komfortu i zachęca do walki o siebie. To także opowieść o tym, jak pisanie może stać się źródłem wewnętrznej siły, pomagając odnaleźć sens i piękno mimo życiowych trudności.

(Źródło: LBP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%