W niedzielę, 29 września, przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, odbył się Parafialny Festyn Historyczny poświęcony postaci Henryka Pobożnego. Wydarzenie odbyło się w dniu, w którym chrześcijanie wspominają Świętego Michała Archanioła, historyczny charakter nawiązywał do trwającego procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka, syna Świętej Jadwigi Śląskiej.

29 września to wspomnienie Świętego Michała Archanioła, ale przede wszystkim mamy parafialny festyn historyczny, związany z Henrykiem Pobożnym. Powodem jest to, że właśnie w naszej parafii trwa proces beatyfikacyjny księcia Henryka, syna Świętej Jadwigi Śląskiej – wyjaśniał ks. Bogusław Drozdż, proboszcz parafii.
Festyn był okazją do spędzenia niedzieli w rodzinnej i historycznej atmosferze. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na uczestników czekała loteria fantowa z cennymi nagrodami, konkurs wypieków, a także bogata oferta kulinarna. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych.
Centralną postacią wydarzenia był Henryk Pobożny, w którego wcielił się Marek Mojecki. Henryk Pobożny, uważany za obrońcę chrześcijaństwa i symbol męczeństwa, odgrywa kluczową rolę w nie tylko w legnickiej, ale także polskiej historii. Jego heroiczna postawa podczas bitwy pod Legnicą w 1241 roku, gdzie poległ, broniąc Europy przed najazdem mongolskim, pozostaje ważnym przykładem poświęcenia i wiary. Postaci księcia Henryka oraz jego matki Świętej Jadwigi Śląskiej są także ściśle związane z Legnicą.
gość120:09, 29.09.2024
Ten "symbol męczeństwa" i "obrońca Europy" został co prawda skrócony przez Mongołów o głowę, ale zrobił dobrą robotę dla papiestwa i stąd beatyfikacja. Ta dobra robota polegała na tym, że Henryk Pobożny z polecenia papiestwa w 1235 roku dokonał rzezi Prusów broniących swojej ojczyzny........
Ciekawy tylko jestem, jaki cud zostanie wymyślony przez Kościół, bo przecież beatyfikacja wymaga, aby z za wstawiennictwem kandydata dokonał się co najmniej jeden cud.
PROROK ŚWIATA05:16, 30.09.2024
BYŁ LAS NIE BYŁO WAS BĘDZIE LAS NIE BĘDZIE WAS....😭😭
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak oszukują na truskawkach. Uważaj przy zakupie
Największym oszustem w sprzedaży truskawek na Dolnym Śląsku jest pewien ukra. A sprzedawcy to druga swołocz. Oszukują na wagach.
Stravberry24h
23:43, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
kiedyś były popularne takie z ruchomym waflem śnieżka czy coś
Żanetta
23:12, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Nie płaciłem składek ZUS ale biorę wysoką emeryturę. Doimy durne polskie owieczki i barany. Amen.
Xsionc
21:29, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Jestem analfabetomi nawet jednego zdania nie napisze bez błendu. Tak jak nie zaspiewam kolendy bom tłuk bez szkoły. Ale warzne ze tusk przywrucił mojemu papie ubekowi emeryturke
.....
20:27, 2026-06-23