Bezpieczeństwo na drogach to wartość, którą każdy powinien traktować jako najwyższy priorytet. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego oraz osób przejeżdżających przez nasze miasto, legniccy policjanci od rana prowadzą działania pod kryptonimem "Prędkość".
Akcja ukierunkowana jest na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka, który prowadzi do tragicznych wypadków. Należy pamiętać, że zdrowie i życie nasze oraz innych użytkowników dróg, w dużej mierze zależy od nas samych i naszej odpowiedzialności za kierownicą.
Każdego dnia na naszych drogach dochodzi do sytuacji, które mogłyby się nie wydarzyć, gdyby kierowcy z większą uwagą podchodzili do przestrzegania ograniczeń prędkości. Nadmierna prędkość to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka, który prowadzi do tragicznych wypadków. To właśnie nieodpowiednia prędkość w stosunku do warunków panujących na drodze jest przyczyną wielu niepotrzebnych tragedii. Zwiększa ona nie tylko czas reakcji kierowcy, ale także znacząco skraca dystans potrzebny do zatrzymania pojazdu. Efekt? Wzrost ryzyka kolizji, a w skrajnych przypadkach – poważnych obrażeń lub śmierci uczestników ruchu.
W trosce o życie i zdrowie mieszkańców Legnicy oraz osób przejeżdżających przez nasze miasto, legnicka policja zainicjowała kolejną odsłonę akcji prewencyjnej pod hasłem „Prędkość”.W ramach trwającej akcji, Policja prowadzi intensywne kontrole na drogach miasta i powiatu, koncentrując się na miejscach, gdzie przekroczenie prędkości może prowadzić do szczególnie groźnych wypadków. Warto pamiętać, że nasze życie i zdrowie, a także życie i zdrowie innych użytkowników dróg, w dużej mierze zależy od naszej odpowiedzialności za kierownicą. Wysoka prędkość to nie tylko zagrożenie dla nas samych, ale również dla pieszych, rowerzystów, pasażerów innych pojazdów oraz dzieci, które w każdej chwili mogą pojawić się na drodze.
Zachęcamy wszystkich kierowców do refleksji nad własnym zachowaniem na drodze. Pamiętajmy, że każda podróż staje się bezpieczniejsza, kiedy kierowca dostosowuje prędkość do warunków pogodowych, stanu nawierzchni, natężenia ruchu oraz przepisów drogowych. Niezależnie od tego, jak szybki mamy samochód, liczy się przede wszystkim nasza odpowiedzialność i rozwaga, które mają wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych.
„Prędkość” to nie tylko akcja policyjna – to apel o zdrowy rozsądek i o to, by każdą podróż traktować z należytą ostrożnością. Dajmy sobie i innym szansę na bezpieczny powrót do domu. Bo każda minuta oszczędności czasu, zyskana przez nadmierną prędkość, może kosztować o wiele więcej, niż nam się wydaje. Dbajmy o siebie i innych – przestrzegajmy przepisów, by nasze drogi były bezpieczne dla wszystkich.
1 1
Słuszna akcja, to teraz niech się wezmą za pojazdy bez tłumików, które przekraczają dopuszczalne normy hałasu na ulicach Legnicy. Niby nowe sportowe a warczą jak złom. W Polsce przepisy dotyczące nadmiernego hałasu generowanego przez pojazdy reguluje *Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym* oraz *Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 września 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać pojazdy*.
Zgodnie z *art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym*, pojazdy muszą spełniać określone normy dotyczące hałasu emitowanego podczas ruchu. Hałas nie może przekraczać norm ustalonych przez przepisy.
W Polsce dla pojazdów obowiązują określone limity głośności:
- *Samochody osobowe* - limit hałasu to około 74-77 dB (w zależności od pojemności silnika).
- *Motocykle* - limit hałasu waha się w zależności od pojemności silnika i modelu, ale może wynosić nawet do 80 dB.
Kiedy pojazd przekracza te limity, może to skutkować mandatem, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Dodatkowo, *art. 60 Ustawy Prawo o ruchu drogowym* określa również, że pojazdy nie mogą generować hałasu, który zakłóca spokój innych uczestników ruchu i osób w pobliżu drogi. Zatem, jeśli hałas przekracza dopuszczalne normy, kierowca może zostać ukarany mandatem.
Zatem zgłaszać na policję każdy pojazd który zakłóca spokój.
0 0
Witam,
Popieram akcję ale... Czy dzielni policjanci mogliby zamiast patrolować *%#)!& w stronę strefy, albo kryć się w krzakach na wylocie do Złotoryii tak quźwa z raz podjechać niedaleko od swojej komendy, bo na ulicę Marynarską i postać ok. 8.00 badź 15.00?
Jest tam szkoła podstawowa plus przedszkole. To cud, że jeszcze tam nikt nie zginął pod kołami na pasach
0 0
Bardzo dobra akcja. Pod warunkiem, ze stoi się w miejscach gdzie rzeczywiscie jest zagrożenie, a nie w miejscach gdzie nie ma takich zagrożen i gdzie jest latwo zlapać😡o kant tylka taką akcję pobic jesli lapie sie za przekroczenie 17 km/h w miejscu gdzie zagrozenie jest bliskie zeru, a tam gdzie dochodzi do poważnych wykroczen ich nie ma.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz