Zamknij

Nowe świadczenie z ZUS dla osób z rentą socjalną. Dodatek dopełniający do renty socjalnej

Lilla SadowskaLilla Sadowska 06:59, 27.05.2025
Skomentuj Dodatek dopełniający do renty socjalnej (Wojciech Obremski lca.pl) Dodatek dopełniający do renty socjalnej (Wojciech Obremski lca.pl)

Ponad 2470 osób z terenu działania legnickiego oddziału ZUS otrzymało dodatek dopełniający do renty socjalnej. Do beneficjentów trafiło łącznie ponad 31,5 miliona złotych. W całym kraju świadczenie to zostało wypłacone ponad 133,6 tysiąca osób, a jego łączna wartość przekroczyła 1,7 miliarda złotych.

 

Na Dolnym Śląsku dodatek trafił do 8462 osób. Wśród nich 2474 to mieszkańcy regionu obsługiwanego przez legnicki oddział ZUS. Do nich przekazano łącznie 31 527 198 zł.

 

Dodatek dopełniający przysługuje osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego funkcjonowania. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku 2025 roku, ZUS przyznaje to świadczenie z urzędu, jeśli dana osoba posiadała już orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i egzystencji. Nie trzeba wówczas składać żadnych dokumentów. Informacja o przyznaniu dodatku została przekazana świadczeniobiorcom, także za pośrednictwem platformy PUE.

 

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis, tłumaczy że dodatek ma być realnym wsparciem dla osób, które wymagają stałej opieki z powodu stanu zdrowia. Klienci, którzy spełniali warunki na początku roku, otrzymali również wyrównanie za styczeń i luty. Po marcowej waloryzacji kwota dodatku wzrosła do 2610 złotych brutto miesięcznie. Od dodatku odliczana jest składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy. ZUS może także dokonywać potrąceń i egzekucji na takich samych zasadach jak w przypadku renty socjalnej.

 

Osoby, które pobierają rentę socjalną, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, mogą wciąż starać się o dodatek dopełniający. W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek. Wystarczy wypełnić formularz EDD-SOC, dostępny na stronie internetowej ZUS oraz we wszystkich placówkach. Do wniosku trzeba dołączyć aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego na formularzu OL-9. Od momentu wystawienia zaświadczenia do złożenia wniosku nie może upłynąć więcej niż miesiąc.

 

Jeśli lekarz orzecznik ZUS potwierdzi niezdolność do samodzielnej egzystencji, dodatek zostanie przyznany od miesiąca, w którym złożono dokumenty. Nie trzeba czekać na wezwanie. Warto działać samodzielnie, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy pracowników ZUS w placówkach, przez infolinię lub e-wizytę.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%