8 lutego ruszył nowy portal historyczny Liegnitz.pl. twórcy zaprezentowali go w nieprzypadkowym miejscu i dniu. Portal obejmuje lata 1740 – 1945, jak mówią jego twórcy złoty okres w historii Legnicy.
Twórcami serwisu www.liegnitz.pl są, jak mówi jeden z nich fanatyczni miłośnicy historii miasta. Stworzyli go przedsiębiorca Zbigniew Brzeziński, historyk Marcin Makuch i dziennikarz Bartłomiej Rodak. Znalazło się w nim ponad pół tysiąca fotografii i ponad sto tekstów tworzących zarys portretu miasta i jego mieszkańców. Większość pochodzi z prywatnych zbiorów autorów serwisu i od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów.
- Te lata to okres, w którym najwięcej się działo w mieście. Nie było może większe terytorialnie, powiększyło się o nowe osiedla, ale gospodarczo i przemysłowo stało lepiej niż dzisiaj – mówi Bartłomiej Rodak. – Legnica była w tym czasie kulturową i gospodarczą stolicą regionu. Z powodzeniem można go więc nazwać złotym okresem w dziejach miasta.
Serwis tworzą cztery kategorie główne: „Historia miasta”, „Katalog firm”, „Miejsca” oraz „Legniczanie”. W pierwszym dziale zawarto podkategorie: kalendarium, wojsko, komunikacja, wystawy, festyny, pieniądz zastępczy, varia. „Katalog firm” dotyczy sfery gospodarczej. Zapoznaje z zakładami miejskimi, przemysłem prywatnym, opisuje liczne sklepy, firmy usługowe, hotele i restauracje. Kategoria „Miejsca” to zbiór zdjęć i opracowań poświęconych ulicom, placom, pomnikom, budynkom, kościołom czy parkom. Ostatni dział serwisu mieści sylwetki legniczan, twórców polityki, wojskowości, nauki i kultury. Portal zawiera także kategorię „Kalendarium”, w którym już dziś zamieszczonych jest ponad sto dat dziennych. Aktualne karty z kalendarza widoczne są na bieżąco na stronie głównej. Liegnitz.pl znaleźć mogą także użytkownicy Facebooka. Bardzo ważne miejsce zajmuje w nim forum.
- Zapraszamy do dyskusji na nim nie tylko legniczan, ale wszystkich zainteresowanych – mówi Bartłomiej Rodak. – Wielu z nich nie mieszka już dawno w naszym mieście a nadal się nim interesują. Na forum mają możliwość do merytorycznej dyskusji. Na głównej stronie umieściliśmy nasze motto, które brzmi: ”Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta”. Chcielibyśmy żeby dyskusje były właśnie takie, bez polityki i uprzedzeń.
Serwis nieprzypadkowo miał swoją premierę 8 lutego, nie bez powodu inauguracja odbyła się w Rezydencji.
- Budynek ten był kiedyś własnością jednej z najzamożniejszych legnickich rodzin, rodziny Teichertów, produkujących maszyny tartaczne i stolarskie - mówi Bartłomiej Rodak. – Uznaliśmy, że jest to adekwatne miejsce do tego, żeby w 67 rocznicę ostatniego dnia istnienia Liegnitz rozpocząć wirtualne stawianie tamtego miasta na nogi.
Marzeniem twórców portalu jest przetłumaczenie go na język niemiecki, ponieważ spodziewają się, że wielu ówczesnych mieszkańców miasta z pewnością do niego zajrzy. Jako, że portal jest niekomercyjny liczą, że znajdzie się sponsor, który sfinansuje to przedsięwzięcie. Tymczasem twórcy zapraszają do współpracy wszystkich pasjonatów historii miasta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz