Robert Klementowski z wrocławskiego IPN wygłosił w Legnickiej Bibliotece Publicznej wykład pn. „Żołnierze Wyklęci”. Prelekcji profesora słuchali uczniowie legnickich szkół wraz ze swoimi opiekunami.
Na wstępie nakreślił młodym ludziom historię żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSSR w latach 40. XX wieku. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak zginął w obławie pod Piaskami prawie 20 lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Prof. Klementowski w swoim wykładzie wspomniał o agencie UB Czesławie Białowąsie, który na przełomie lat 40-tych i 50-tych doprowadził do zamordowania wielu żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
- Jednocześnie był nauczycielem polonistą w jednym z wrocławskich liceum, literatem, który w swoich wierszach przedstawiał, jak się później okazało, rzeczywiste fakty z nękania Żołnierzy Wyklętych – mówił gość z wrocławskiego IPN. - Nie ograniczał się wyłącznie do opisywania drastycznych historii, donosił funkcjonariuszom bezpieki o miejscach, w których ukrywają się partyzanci. Został zdekonspirowany przez podziemnie na Mazowszu, stamtąd przeniesiony do Wrocławia, gdzie zmieniono mu nazwisko i żył spokojnie do 70 roku życia. [FOTORELACJA]5916[/FOTORELACJA]
Historyk wspomniał także o sądownictwie na wzór sowiecki. - Wyrok przed sądem najczęściej dla partyzantów kończył się strzałem w tył głowy – wyjaśniał. - Ich ciała wrzucane były do nieoznaczonych dołów, a miejsca spoczynku miały być zapomniane. Z kolei ci, którym udało się uniknąć śmierci ciężko pracowali w więzieniach sowieckich.
Zdaniem Klementowskiego historia zniszczyła Żołnierzy Wyklętych, ale pamięć ich ocaliła. Na początku działało ich ok. 200 tys., w 1947 r. było ich już o połowę mniej, a w 1951 roku grupowali się w 88 oddziałach licząc 350 osób. Łącznie, w latach 1944 – 1953 liczbę zapomnianych żołnierzy szacuje się w granicach pół miliona. Walczyli przez honor i poczucie odpowiedzialności za kraj, później nie mieli już wyboru, bo czekała ich partyzantka lub więzienie.
- Może czas wspominać Żołnierzy Wyklętych jako tych najwierniejszych, bo walczyli do końca o niepodległość, byli jedną z najważniejszych części historii Polski - zakończył prelekcję profesor.
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został 3 lutego 2011 roku. Instytut Pamięci Narodowej od chwili powstania za jedno z najważniejszych zadań wyznaczył sobie przywrócenie pamięci i oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o Polskę wolną i demokratyczną. Stąd właśnie wizyta profesora Roberta Klementowskiego w legnickiej bibliotece.
Konsultacje dotyczące trzech rejonów miasta
Jakie konsultacje, przecież już po zamiatane he he he he oj kupa..
Jawe
14:52, 2025-07-15
Rusza przebudowa Śląskiej. Droga od dziś zamknięta
Ciekawe czy znowu zlikwidują miejsca parkingowe żeby zrobić drugi chodnik
Aniam
14:15, 2025-07-15
Są wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych
Ja nie mam szkoły bo jestem robolem z dysleksjom. Tyram za grosze i mam konkóbine i trujke jej bachoruw na utrzymaniu. Lubie tesz drzec krzywego ry.ja na klepisku w parku chej śmiec yeeeeee!
Yanek
13:56, 2025-07-15
Są wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych
Wybór szkoły, który będzie sprzyjał późniejszemu zdobyciu atrakcyjnego zawodu w Twoim regionie, wymaga przemyślenia kilku kroków. Oto kilka wskazówek: Zbadaj lokalny rynek pracy Dowiedz się, jakie zawody są najbardziej poszukiwane w Twoim regionie. Możesz to zrobić, sprawdzając oferty pracy, rozmawiając z pracodawcami, urzędami pracy czy korzystając z raportów o rynku pracy. Zidentyfikuj swoje zainteresowania i mocne strony Wybieraj kierunki, które pasują do Twoich pasji i umiejętności. Praca w branżach, które Cię interesują, będzie bardziej satysfakcjonująca i daje większe szanse na rozwój. Sprawdź oferty edukacyjne Zbadaj, jakie szkoły w Twoim regionie oferują kierunki związane z pożądanymi zawodami. Zwróć uwagę na jakość nauczania, praktyki zawodowe, współpracę z firmami i możliwości rozwoju. Sprawdź rankingi Perspektyw Rozważ praktyczne aspekty Upewnij się, że wybrana szkoła oferuje praktyki, staże lub współpracę z lokalnymi firmami, co zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie po ukończeniu nauki. Zasięgnij rady ekspertów i absolwentów Porozmawiaj z nauczycielami, doradcami zawodowymi, a także z osobami, które ukończyły interesujące Cię kierunki i pracują w regionie. Planuj długoterminowo Pomyśl o możliwościach dalszej edukacji, specjalizacji czy rozwoju kariery. Czasami warto wybrać szkołę, która daje solidne podstawy i możliwość dalszego kształcenia. Bądź elastyczny i otwarty na zmiany Rynek pracy się zmienia, więc warto być gotowym na dostosowanie się i rozwijanie nowych kompetencji w przyszłości. Co najważniejsze zobacz sam ile firm sie zwija powiedzmy po 2 latach działności. Ich upadki mogą podpowiedzieć czego nie wybierać.
dla zagubionych
13:34, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz