Wykładem otwartym „Poznaj drogi … z wizji św. Hildegardy” i wspólną modlitwą uczczona zostanie św. Hildegarda z Bingen, podczas tegorocznych legnickich obchodów poświęconych jej pamięci.
17 września przypada wspomnienie św. Hidegardy z Bingen, średniowiecznej wizjonerki, mistyczki, uzdrowicielki, kompozytorki i reformatorki religijnej. Dzisiaj zaliczana jest ona do największych geniuszy średniowiecza, a przede wszystkim do wąskiej grupy najwybitniejszych kobiet wszech czasów. Decyzją papieża Benedykta XVI zaliczona została do grona Doktorów Kościoła. Zmarła 17 września 1179 roku.
Uroczystości upamiętniające tę niezwykłą postać odbędą się 15 września w Centrum Spotkań Jana Pawła II oraz w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Rozpoczną się w Centrum Spotkań o godz. 15.00 walnym zebraniem członków Stowarzyszenia Centrum Św .Hildegardy. Następnie o godz. 16.00 będzie można można wziąć udział w otwartym wykładzie „Poznaj drogi … z wizji św. Hildegardy”.
O godzinie 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpocznie się msza pod przewodnictwem biskupa pomocniczego legnickiej diecezji Marka Mendyka.
0 0
wacek pół miliona będzie błyszczał
0 0
A kto to nie znam nie piłem itp
0 0
Powinni się spotkać przy piwie, a nie przy kawie.
Święta Hildegarda jest m.in. patronką piwoszy. Uważała, iż piwo leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Zalecała spożywanie piwa osobom osłabionym i przygnębionym. Uważała także chmiel za niezbędny składnik piwa.
0 0
"Dzisiaj zaliczana jest ona do największych geniuszy średniowiecza".
Kto pisze takie dyrdymały?
Zwłaszcza, że w średniowieczu geniusze żyli w świecie islamu, a w katolickiej Europie był mroczny okres, a w medycynie rozkwitała wiara w modlitwę i cudowne uzdrowienia.
Zanikła działalność laickich lekarzy.
Powszechnie stosowano modły, cudowne mikstury, horoskopy i amulety.
Ograniczono lub całkowicie zakazano sekcji zwłok, co pozbawiło osoby trudniące się medycyną najważniejszego źródła wiedzy o ludzkim ciele. Badania medyczne zamarły." Aż do końca osiemnastego wieku utrzymywano pogląd, że przyczyną obłędu jest opętanie przez demony i że najskuteczniejszą na to metodą jest zadawanie opętanemu cierpień, co miało niszczyć demona.
Taki był wkład kościelnych "geniuszy" w rozwój europejskiej medycyny.
0 0
Geniuszka jak Himalaje
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz