Dolnośląscy przewodnicy turystyczni uczczą pamięć Alfreda von Olszewskiego. W niedzielę, 31 marca, w legnickiej katedrze odbędzie się msza za duszę barona.

Alfred von Olszewski urodził się w 1859 roku w dworku Eicholz czyli dzisiejszych Warmątowicach Sienkiewiczowskich. Historia zapamiętała go jako autora nietypowego testamentu. W ostatniej woli von Olszewski wyraził swój sprzeciw wobec germanizacji Polaków w zaborze pruskim, a swoim potomkom nakazał powrót do polskości.
– W testamencie zawarł zapis, w którym zobowiązał swoje dzieci do nauczenia się języka polskiego. Co więcej, aby otrzymać spadek, zarówno syn, jak i córka von Olszewskiego, musieli zdać egzamin ze znajomości języka, kultury i historii Polski – wyjaśnia Edward Wiśniewski, przewodnik legnickiego PTTK i organizator wydarzenia.
Alfred von Olszewski dokonał też zapisu, że w razie gdy jego wola nie zostanie wypełniona, majątek w Warmątowicach Sienkiewiczowskich ma przejść właśnie na Henryka Sienkiewicza lub jego spadkobierców.

– Baron zmarł w kwietniu 1909 roku w Nervi koło Genui. Jego wola nie została wypełniona, a Sienkiewicz zrzekł się prawa do dworu w Warmątowicach argumentując, że w naturze Polaków nie leży wybieranie komukolwiek narodowości – mówi Edward Wiśniewski.
W najbliższych dniach (3 kwietnia) przypada 110. rocznica śmierci barona von Olszewskiego. Edward Wiśniewski, wieloletni przewodnik legnickiego PTTK i członkowie koła postanowili przypomnieć tę ciekawostkę turystyczną. Z tej okazji w legnickiej katedrze odprawiona będzie msza święta za Alfreda von Olszewskiego. Weźmie w niej udział ok. 100 dolnośląskich przewodników PTTK oraz rodzina von Olszewskiego. Wcześniej – tego samego dnia – zaproszeni goście odwiedzą też dworek w Warmątowicach Sienkiewiczowskich oraz kościół w Kościelcu, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Olszewskich.
Historię rodu Olszewskich i barona Alfreda von Olszewskiego przypomni też wystawa, którą we wrześniu organizować będzie Muzeum Miedzi w Legnicy.

0 0
Kiedyś pamięć czczono rajdami, pomnikami. Dziś gusłami. Katoszariat.
0 0
Warmątowice Sienkiewiczowskie.
Kto wymyślił taką długą nazwę?
Chyba ktoś nie umiejący liczyć pieniędzy (ceny tablic, pieczątek, papieru itd).
0 0
Czy tak trudno zweryfikować informacje przed napisaniem? nie "EINCHOLTZ" ale "EICHOLTZ" - tak brzmi prawidłowo poprawna nazwa obecnych Warmątowic Sienkiewiczowskich.
0 0
NIBY PATRIOTA ALE ZMARŁ NA OBCZYŹNIE, GDZIE NAJPRAWDOPODOBNIEJ MIESZKAŁ!!!