Zamknij

Uczeń krakowskiego liceum triumfuje w XVIII Olimpiadzie Mediewistycznej

Wojciech ObremskiWojciech Obremski 07:29, 04.04.2025 Aktualizacja: 16:23, 04.04.2025
Skomentuj Olimpiada Mediewistyczna (CWUP) Olimpiada Mediewistyczna (CWUP)

15-letni Antoni Droździewicz, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, okazał się najlepszym w Polsce, nastoletnim znawcą epoki średniowiecza. - Cieszę się ogromnie! - nie krył emocji Antek, odbierając laur zwycięzcy XVIII Olimpiady Mediewistycznej, której ogólnopolski finał odbył się w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

[FOTORELACJA]21828[/FOTORELACJA]

Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna - czyli dotycząca wiedzy o średniowieczu -  jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów historycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  I choć może się wydawać, że współcześni nastolatkowie i średniowiecze są tak przeciwległymi biegunami, że ich połączenie jest niemożliwe - to nic bardziej mylnego! W szranki XVIII Olimpiady Mediewistycznej stanęło w tym roku kilkuset uczniów z całego kraju, dla których średniowiecze jest równie pasjonujące jak TikTok, gry komputerowe czy sztuczna inteligencja.

Aby dostać się do organizowanego przez Collegium Witelona Uczelnia Państwowa finału Olimpiady Mediewistycznej, młodzi znawcy tej epoki musieli przejść niełatwe, dwuetapowe eliminacje. W ich wyniku wyłoniono 23 finalistów, którzy do Legnicy przyjechali z Kielc, Krakowa, Bochni, Puław, Włocławka, Kalisza, Piotrkowa Kujawskiego, Torunia,  Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Lublina i Szczecina. Swoją reprezentację miała też Legnica - jednym z finalistów Olimpiady był uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

 

Olimpijskie zmagania wygrał Antoni Droździewicz, piętnastolatek z Krakowa.

- Sam nie wiem, skąd wzięło się u mnie zainteresowanie średniowieczem. Na pewno, od kiedy pamiętam, lubiłem czytać książki historyczne. Średniowiecze jest moją ulubioną epoką. Ale tego, że wygram ogólnopolską Olimpiadę Mediewistyczną, w ogóle się nie spodziewałem! -  mówił Antek tuż po ogłoszeniu wyników Olimpiady.

Emocji nie kryli też inni laureaci. - Do pierwszego udziału w Olimpiadzie Mediewistycznej zachęcił mnie kolega. To było rok temu, zostałem wówczas jednym z laureatów. Ten sukces zachęcił mnie do jeszcze aktywniejszego poznawania tej epoki. Było warto, bo w tym roku znów znalazłem się w gronie najlepszych. Bardzo się cieszę!  - mówił 16 - letni Wojtek Topa, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.  

Jak dodał: - W moim rodzinnym domu jest bogata kolekcja książek historycznych, do których czytania rodzice zachęcali mnie od najmłodszych lat. Myślę, że to wpłynęło na moje zainteresowanie średniowieczem - podkreślał Wojtek.

- Rzeczywiście „od zawsze” staraliśmy się z żoną zaszczepić w synu miłość do książek. Uważamy bowiem, że czytanie ma nieoceniony wpływ na wychowanie dzieci. Podobnie jak okazywanie im miłości, wsparcie w każdej sytuacji, rozmawianie na najtrudniejsze nawet tematy. Jesteśmy z syna bardzo dumni! Tym bardziej, że ani ja, ani żona, nie jesteśmy historykami. Zainteresowanie mediewistyką jest indywidualnym wyborem Wojtka, w którym możemy go tylko wspierać. Pomijając zainteresowanie średniowieczem, nasz syn jest typowym nastolatkiem. Oczywiście, że gra w gry komputerowe - mówił Paweł Topa, ojciec Wojtka, który towarzyszył synowi w czasie Olimpiady.

 - Tacy wyjątkowi uczniowie, jak finaliści Olimpiady Mediewistycznej, to duma i radość też dla nas, nauczycieli. Choć praca z nimi wymaga szczególnego wysiłku to uważam, że jednym z najważniejszych zadań w pracy nauczyciela jest właśnie wspieranie uczniów w rozwijaniu ich pasji i marzeń -  mówiła Dorota Jamska, nauczycielka, która przyjechała do Legnicy z jedną z finalistek Olimpiady z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

- Witelon byłby z Was dumny - mówił do nastoletnich finalistów i laureatów Olimpiady prof. dr hab. Stanisław Rosik, jeden z najwybitniejszych w Polsce badaczy epoki średniowiecza, Przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich, historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim, Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Mediewistycznej. 

Jak dodał: - Bardzo chciałbym mieć takich studentów. Każdy z Was zdałby dziś egzamin ze średniowiecza na piątkę. To ogromnie budujące, że jest w Was tyle pasji, dążenia do wiedzy - mówił prof. Stanisław Rosik. Ten wybitny, polski mediewista podziękował i pogratulował też nauczycielom, którzy zajmują się na co dzień początkującymi mediewistami. - To wielka sprawa, że wkładają Państwo czas i energię w pracę z młodymi pasjonatami średniowiecza. Uczycie ich przez to, jak ogromną wartością jest nauka - mówił prof. Stanisław Rosik.

Natomiast dr inż. Piotr Nadybski, prof. CW, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona Uczelnia Państwowa,  w imieniu gospodarza tej wyjątkowej Olimpiady zwrócił uwagę na fakt, że już samo dotarcie do finału Olimpiady jest prawdziwym zwycięstwem. - Chciałbym podkreślić, że niezależnie od tego, jaki jest ostateczny werdykt Jury, każdy z Was odniósł ogromny sukces, dochodząc do finału Olimpiady Mediewistycznej. Gratuluję Wam, Waszym opiekunom i rodzicom tego osiągnięcia - mówił dr inż. Piotr Nadybski.

Choć ogólnopolska Olimpiada Mediewiestyczna odbyła się w tym roku po raz osiemnasty, Collegium Witelona było gospodarzem jej finału po raz czwarty. Witelonka przejęła bowiem w 2022 roku organizację tego prestiżowego konkursu wiedzy od Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia zdecydowała się na to m.in. ze względu na swojego patrona: żyjący w średniowieczu Witelon był jednym z najwybitniejszych w tej epoce naukowców, pierwszym polskim uczonym, który był znany w największych ośrodkach naukowych ówczesnej Europy. Jego dzieła szanowali zarówno Leonardo da Vinci, jak i Mikołaj Kopernik. Witelon zajmował się fizyką, matematyką i optyką, ale był też znakomitym humanistą, m.in. filozofem.

Dla finalistów tegorocznej  Olimpiady Collegium Witelona przygotowało - poza konkursowymi zmaganiami - dodatkowe atrakcje: m.in. wycieczkę z przewodnikiem po Złotoryi, najstarszym polskim mieście czy spektakl „Rozrzutnik” według „Skąpca” Moliera, przygotowany przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

XVIII Olimpiadę Mediewistyczną współorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Patronat nad tegoroczną Olimpiadą objęło  Starostwo Powiatowe w Legnicy, Partnerem wydarzenia było Muzeum Miedzi. Olimpiadę bardzo mocno wspierała też grupa stałych sponsorów - Kancelaria Prawna PIERÓG & Partnerzy z Warszawy, Koleje Dolnośląskie S.A., Industrial Support Group z Legnicy, PZM Okręgowy Zespół Działalności Gospodarczej Sp. z o.o. we Wrocławiu, PHU „Vitbis” ze Złotoryi, Zakor sp. z o. o. z Legnicy, Restauracja TIVOLI w Legnicy.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nie jest dobrzenie jest dobrze

0 1

składka zdrowotna - trwa głosowanie w Sejmie
Czy szpitale stracą pieniądze ? Czy przesuną 6 miliardów złotówek na inne cele ...
tam brakuje ponad 20 miliardów a jeszcze chcą im chcą zabrać

09:34, 04.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%