Finał jednego z najważniejszych w Polsce konkursów wiedzy historycznej dla uczniów szkół średnich - XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Historia z Gdańska do Legnicy
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej odbędzie się w tym roku po raz siedemnasty, ale Collegium Witelona organizuje Olimpiadę po raz trzeci. Od 2006 do 2021 roku gospodarzem olimpijskich zmagań dla młodych mediewistów był Uniwersytet Gdański. Gdy w 2022 roku pojawiła się możliwość przejęcia od Gdańska organizacji Olimpiady, władze Collegium Witelona nie wahały się długo. - Witelonka zdecydowała się zostać nowym organizatorem Olimpiady nie tylko ze względu na jej prestiż, ale też przez wzgląd na naszego wyjątkowego patrona. Witelon był jednym z najwybitniejszych w średniowieczu naukowców, pierwszym polskim uczonym, który był znany w największych ośrodkach naukowych ówczesnej Europy. Jego dzieła szanowali zarówno Leonadro da Vinci, jak i Mikołaj Kopernik. Witelon zajmował się fizyką, matematyką i optyką, ale był też znakomitym humanistą: filozofem czy twórcą podstaw psychologii spostrzegania. Mając takiego patrona nie mogliśmy postąpić inaczej, jak podjąć się organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej - mówi Edyta Golisz, rzecznik prasowy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Wspólnota Akademicka i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Partnerami: Muzeum Miedzi oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy. Olimpiadę wspierają też sponsorzy, dzięki którym zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną wynoszącą dwa tysiące złotych.
Atrakcja z listy UNESCO
Podczas XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej jej finaliści będą nie tylko mierzyć się z wiedzą historyczną, ale wezmą też udział w przygotowanych dla nich przez Collegium Witelona atrakcjach. M.in. odwiedzą przepiękny Kościół Pokoju w Jaworze, który jest największą na świecie drewnianą budowlą o funkcjach religijnych, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzą też jaworski kościół św. Marcina, położony w północno-zachodniej części średniowiecznego miasta, na wzgórzu o wysokości 203 m n.p.m.
https://www.spreaker.com/episode/przebojowy-witelon-56-tik-tok-kontra-sredniowiecze--59482280
0 0
Mogę się założyć, że temat najpotężniejszego europejskiego władcy okresu średniowiecza - Kościoła watykańskiego i jego przestępstw oraz fałszerstw nie będzie poruszany podczas Olimpiady Mediewistycznej.
Dlatego kilka słów na ten temat, które kieruję zwłaszcza do młodzieży katolickiej, która powinna znać słowa Jezusa: "...poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".
Niemal całe średniowiecze to walka władzy duchownej ze świecką. W połowie XII wieku doszło do uznania równorzędności tych władz, a w wieku XIII , za pontyfikatu Innocentego III i jego następców, papiestwo osiągnęło szczyt swojej potęgi, bo podporządkowało sobie takie państwa jak Polska, Anglia, Królestwo Neapolu, Portugalia, Węgry, Aragonia i Chorwacja.
Do Rzymu z monarchii europejskich strumieniem płynęły ogromne pieniądze, zwane świętopietrzem. Kościół stał się najbogatszą organizacją polityczną w Europie.
W średniowieczu (w XIII wieku) Kościół stworzył zbrodniczą instytucję zwaną Świętą Inkwizycją. Zapłonęły stosy niemal w całej Europie.
Sama egzekucja niewinnych ludzi była urządzona bardzo uroczyście z kościelną oprawą.
Odbywała się najczęściej w dni świąteczne i była przerażającą demonstracją potęgi Kościoła.
Ci z ludu, którzy nosili drwa na stos otrzymywali odpust zupełny. Ofiara przyodziana była często w czapkę błazeńską, czasami szczypanoich najpierw rozżarzonymi obcęgami lub ucinano prawą rękę. W przypływie resztek uczuć chrześcijańskich, w drodze wielkiej łaski, duszono czasami skazanego i pastwiono się na martwym ciele, oszczędzając nieszczęśnikowi mąk przedśmiertnych.
W czasie, gdy kacerz umierał, pobożny lud śpiewał pieśń Chwalimy Cię, wielki Boże, którą intonował kapłan.
Celem spalenia było uniemożliwienie zmartwychwstania ofiary w dniu Sądu Ostatecznego.
Kobiety zajmowały się często ziołolecznictwem. Ponieważ Kościół nie lubił konkurencji w dziedzinie ziołolecznictwa, więc nazwał te kobiety czarownicami i zaczął je mordować.
Spalonych, powieszonych, ściętych, utopionych, poćwiartowanych i zamęczonych na torturach, nie sposób dzisiaj zliczyć, choć wielu się stara.
Święta Inkwizycja działała do XIX wieku.
We wczesnym średniowieczu Kościół sfałszował mnóstwo dokumentów, na które powoływano się następnie przez stulecia jak na prawdziwe. Na zlecenie Kościoła tworzono masowo dowody piśmiennicze, ale i freski, rzeźby, gobeliny, a nawet insygnia, mające potwierdzać istnienie wymyślonych władców. Fałszowane były dekrety i listy papieskie, mające świadczyć o tym, że papieże byli obdarowywani przywilejami, zwolnieniami z podatków, dostawali immunitety, a przede wszystkim - ogromne dobra.
To tylko niewielka cząstka prawdy o Kościele, która uzurpuje sobie prawo do bycia autorytetem moralnym.
0 0
Następna olimpiada będzie z wiedzy o aborcji, masturbacji i dzender.
0 0
Gość napisał(a):
> Następna olimpiada będzie z wiedzy o aborcji, masturbacji i dzender.
----------
Wygląda na to, że jesteś klechą, bo wymienione przez ciebie tematy najbardziej pasjonują facetów w czarnych dżenderówkach.