Zamknij

Dlaczego zjawisko aquaplaningu jest tak niebezpieczne?

54%
23%
22:03, 17.02.2013 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Niewielu kierowców słyszało o zjawisku aquaplaningu. Potrafi ono niestety zaskoczyć nawet tych najbardziej doświadczonych, tym bardziej więc jest niebezpieczne dla początkujących użytkowników aut.

Zjawisko aquaplaningu ma miejsce wówczas, gdy między podłożem a powierzchnią opony wytworzy się poduszka wodna. Spowodowane jest to tym, że bieżnik opony nie jest w stanie odprowadzać nadmiaru wody, w wyniku czego opona traci przyczepność, a kierowca panowanie nad samochodem, który po prostu zaczyna płynąć. Opisywane zjawisko pojawia się od pewnej prędkości, z jaką porusza się dane auto, z reguły granica utraty przyczepności na bardzo mokrej nawierzchni wynosi około 80km/h. Z aquaplaningiem najczęściej ma się z nim do czynienia podczas jazdy w obfitym deszczu, gdy woda z jezdni nie nadąża z niej spłynąć. Aquaplaning może mieć miejsce również w przypadku poruszania się po drogach, w którym odciśnięte są koleiny i nierówności, w których zbiera się woda, zwłaszcza najechanie z dużą prędkością na kałużę może wytrącić auto z toru jazdy. Rozróżnić można dwa rodzaje tego zjawiska: aquaplaning wzdłużny i poprzeczny. O ile ten pierwszy odnosi się do poślizgu w czasie jazdy na wprost, który jest dość łatwo skorygować, to już w przypadku poślizgu poprzecznego, który może mieć miejsce podczas pokonywania zakrętów, ponowne zapanowanie nad autem może nastręczyć dużych trudności. Dlatego aquaplaning poprzeczny, który sprawia, że samochód wpada w boczny poślizg, jest bardziej niebezpieczny.


W celu opóźnienia utraty przyczepności danej opony do mokrego podłoża należy posiadać felgi wyposażone w takie opony, których stan nie budzi zastrzeżeń. Każda opona, której bieżnik posiada widoczne ślady zużycia zdecydowanie szybciej ulegnie zjawisku aquaplaningu. Również opona ze zbyt niskim ciśnieniem jest bardziej narażona na to zjawisko. Ważna jest także sama rzeźba bieżnika jaką posiada opona, niektóre z nich po prostu lepiej sprawdzają się na mokrej nawierzchni. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowego kompletu opon i prześledzić wyniki przeprowadzanych testów na oponach. Najlepiej odprowadzają wodę opony o bieżniku kierunkowym w kształcie litery V. Po dokonaniu wyboru, praktycznie każdy rodzaj opony można zamówić sklepie internetowych z oponami, takim jak Tirendo, gdzie profesjonalna obsługa wyjaśni dodatkowo wszystkie niejasności klienta.


Jeśli już auto wpadnie w aquaplaning nie można wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, ani pedałem gazu czy hamulca. Należy odczekać aż opony ponownie odzyskają przyczepność. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo jest o wypadek. Ryzyko pojawienia się zjawiska aquaplaningu wzrasta wraz z prędkością samochodu oraz głębokością wody, która zalega na jezdni. Również rodzaj zastosowanych opon, a także stopień ich zużycia ma wpływ na to, od jakiej prędkości opony zaczną tracić przyczepność. Warto więc zadbać o ich należyty stan, a także zachować szczególną ostrożność i nieco zwolnić podczas wjeżdżania w kałuże na jezdni.

(red (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 23%
nie podoba mi się 54%
śmieszne 8%
szokujące 8%
przykre 0%
wkurzające 8%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@lca.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%