To przełomowy moment w historii polskiej nauki i technologii. Sławosz Uznański-Wiśniewski został drugim Polakiem w kosmosie. Wystartował dziś rano z Florydy w ramach misji Ax-4.
W środę, 25 czerwca o poranku z Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała komercyjna misja załogowa Ax-4. Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX znalazł się Polak – Sławosz Uznański-Wiśniewski, który wraz z międzynarodową załogą poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
To pierwsza w historii polska misja załogowa na ISS, realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Misja nosi nazwę "Ignis" – od łacińskiego słowa oznaczającego ogień – symbol energii i ambicji.
Na stacji kosmicznej Uznański przeprowadzi 13 eksperymentów naukowych i technologicznych, zaprojektowanych przez polskie instytuty i firmy. Dotyczą one m.in. działania ludzkiego układu odpornościowego, mikrobioty jelitowej, działania procesorów AI w warunkach mikrograwitacji czy wpływu pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne.
W ramach misji przewidziano też 30 pokazów edukacyjnych, z czego aż 10 to pomysły uczniów i studentów z Polski. Co czwarta godzina pracy Uznańskiego na ISS będzie poświęcona edukacji.
Na pokładzie stacji znajdą się również polskie symbole: manuskrypt mazurka Chopina, wiersze Szymborskiej, sól z Wieliczki, bursztyn, a także... liofilizowane pierogi.
Załoga misji Ax-4 nosi emblemat z białym orłem, którego ogon przechodzi w płomień. Na jego skrzydłach widnieje zarys Orlej Perci, a nad napisem widnieje konstelacja Tarczy Sobieskiego – nawiązanie do Jana Heweliusza.
Sławosz Uznański-Wiśniewski został pierwszym Polakiem na ISS i drugim w historii kraju astronautą – po Mirosławie Hermaszewskim, który poleciał w kosmos w 1978 roku. W ramach misji spędzi około dwóch tygodni w przestrzeni kosmicznej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@lca.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Reklama z Facebooka okazała się pułapką
Pewno owsik i jego dziunia
Qpkaj
09:40, 2025-07-04
Dolny Śląsk stawia na energię odnawialną
Ale przecież wioski wokół Legnicy będą walczyć z wiatrakami, bo przeszkadza im ich szum (słyszalny tylko w odległości do 20 m od wiatraka), choć nie przeszkadza huk samochodów z autostrady. Dlatego proponuję wysłanie tych nierozgarniętych ale cwanych ludzi na jakieś dokształcanie w zakresie OZE.
zzz
09:01, 2025-07-04
Pielgrzymka do Tyńca Legnickiego
Niech zrobią pielgrzymke do lubiąża, tam przyjmują takich świrów
Srojtyła
08:34, 2025-07-04
Legnica uczci pamięć Ofiar Ludobójstwa
Czy Kresowiakom i innym katonacjonalistom naprawdę chodzi tylko o oddanie należnego szacunku ofiarom, czy też może o podsycanie nienawiści wobec Ukraińców? Mówiąc o zbrodniach UPA, nie można przemilczać polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, których dokonywały oddziały partyzanckie AK, NSZ i BCh. Niektóre z polskich pacyfikacji można uznać za mające znamiona ludobójstwa. Mam tu na myśli na przykład mord w Wierzchowinach w 1945 roku, gdzie oddział NSZ wymordował prawie 200 Ukraińców. Nie można między czystkami prowadzonymi przez UPA a polskim odwetem stawiać znaku równości. Trzeba jednak upamiętniać tragedię i jej ofiary, choć wprowadzenie święta z tego powodu (ustawę podpisał prezydent Duda) nie służy pojednaniu z Ukraińcami. Nienawiść nie służy pamięci o zmarłych, lecz psuje duszę żywych.
racjonalista
08:32, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz