Zamknij
Ważne

Historyczna misja wystartowała. Polak poleciał w kosmos po raz drugi

09:00, 25.06.2025 Aktualizacja: 09:23, 25.06.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj Fot. Polish presidency of the Council of the EU 2025, Public domain, via Wikimedia Commons Fot. Polish presidency of the Council of the EU 2025, Public domain, via Wikimedia Commons

To przełomowy moment w historii polskiej nauki i technologii. Sławosz Uznański-Wiśniewski został drugim Polakiem w kosmosie. Wystartował dziś rano z Florydy w ramach misji Ax-4.

W środę, 25 czerwca o poranku z Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała komercyjna misja załogowa Ax-4. Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX znalazł się Polak – Sławosz Uznański-Wiśniewski, który wraz z międzynarodową załogą poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

To pierwsza w historii polska misja załogowa na ISS, realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Misja nosi nazwę "Ignis" – od łacińskiego słowa oznaczającego ogień – symbol energii i ambicji.

Eksperymenty, edukacja i... pierogi

Na stacji kosmicznej Uznański przeprowadzi 13 eksperymentów naukowych i technologicznych, zaprojektowanych przez polskie instytuty i firmy. Dotyczą one m.in. działania ludzkiego układu odpornościowego, mikrobioty jelitowej, działania procesorów AI w warunkach mikrograwitacji czy wpływu pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne.

W ramach misji przewidziano też 30 pokazów edukacyjnych, z czego aż 10 to pomysły uczniów i studentów z Polski. Co czwarta godzina pracy Uznańskiego na ISS będzie poświęcona edukacji.

Na pokładzie stacji znajdą się również polskie symbole: manuskrypt mazurka Chopina, wiersze Szymborskiej, sól z Wieliczki, bursztyn, a także... liofilizowane pierogi.

Symboliczny orzeł i nowa era

Załoga misji Ax-4 nosi emblemat z białym orłem, którego ogon przechodzi w płomień. Na jego skrzydłach widnieje zarys Orlej Perci, a nad napisem widnieje konstelacja Tarczy Sobieskiego – nawiązanie do Jana Heweliusza.

Sławosz Uznański-Wiśniewski został pierwszym Polakiem na ISS i drugim w historii kraju astronautą – po Mirosławie Hermaszewskim, który poleciał w kosmos w 1978 roku. W ramach misji spędzi około dwóch tygodni w przestrzeni kosmicznej.

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@lca.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Reklama z Facebooka okazała się pułapką

Pewno owsik i jego dziunia

Qpkaj

09:40, 2025-07-04

Dolny Śląsk stawia na energię odnawialną

Ale przecież wioski wokół Legnicy będą walczyć z wiatrakami, bo przeszkadza im ich szum (słyszalny tylko w odległości do 20 m od wiatraka), choć nie przeszkadza huk samochodów z autostrady. Dlatego proponuję wysłanie tych nierozgarniętych ale cwanych ludzi na jakieś dokształcanie w zakresie OZE.

zzz

09:01, 2025-07-04

Pielgrzymka do Tyńca Legnickiego

Niech zrobią pielgrzymke do lubiąża, tam przyjmują takich świrów

Srojtyła

08:34, 2025-07-04

Legnica uczci pamięć Ofiar Ludobójstwa

Czy Kresowiakom i innym katonacjonalistom naprawdę chodzi tylko o oddanie należnego szacunku ofiarom, czy też może o podsycanie nienawiści wobec Ukraińców? Mówiąc o zbrodniach UPA, nie można przemilczać polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, których dokonywały oddziały partyzanckie AK, NSZ i BCh. Niektóre z polskich pacyfikacji można uznać za mające znamiona ludobójstwa. Mam tu na myśli na przykład mord w Wierzchowinach w 1945 roku, gdzie oddział NSZ wymordował prawie 200 Ukraińców. Nie można między czystkami prowadzonymi przez UPA a polskim odwetem stawiać znaku równości. Trzeba jednak upamiętniać tragedię i jej ofiary, choć wprowadzenie święta z tego powodu (ustawę podpisał prezydent Duda) nie służy pojednaniu z Ukraińcami. Nienawiść nie służy pamięci o zmarłych, lecz psuje duszę żywych.

racjonalista

08:32, 2025-07-04

0%