Marszałek województwa Paweł Gancarz i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Paweł Łapacz podpisali porozumienie dotyczące współpracy przy transformacji energetycznej regionu. To dokument, który ma pomóc skutecznie wdrażać strategię energetyczną Dolnego Śląska.
To ważny dzień dla naszej współpracy. Chcemy połączyć siły i wiedzę, żeby wspólnie szukać nowych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Rozwój odnawialnych źródeł energii to nie tylko odpowiedź na wyzwania klimatyczne, ale też szansa dla gospodarki naszego regionu. – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Strategia energetyczna Dolnego Śląska zakłada, że do 2050 roku województwo stanie się regionem neutralnym klimatycznie. Ma to pozwolić znacząco ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Wśród najważniejszych zadań wskazuje się rozwój energetyki obywatelskiej, lokalnych społeczności energetycznych oraz szeroką edukację i współpracę z samorządami.
To kolejne porozumienie, które może realnie wpłynąć na transformację energetyczną naszego regionu. Dolnośląska strategia to jedyny taki dokument przyjęty przez władze wojewódzkie w Polsce. Samorząd jest naszym naturalnym partnerem i wierzę, że ta współpraca szybko przerodzi się w konkretne działania na rzecz lepszej przyszłości – podkreśla Paweł Łapacz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.
Zakres porozumienia obejmuje pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów energetycznych, prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych oraz wsparcie dla samorządów i lokalnych społeczności. Wkrótce powołana zostanie także Dolnośląska Rada na rzecz Energii i Klimatu – zespół ekspertów, który będzie merytorycznym wsparciem dla obu instytucji.
Celem wszystkich tych działań jest stworzenie silnego, lokalnego systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach. Ma on przynieść nie tylko oszczędności i większe bezpieczeństwo mieszkańcom, ale też stworzyć przestrzeń dla innowacji i współpracy w regionie.
zzz09:01, 04.07.2025
Ale przecież wioski wokół Legnicy będą walczyć z wiatrakami, bo przeszkadza im ich szum (słyszalny tylko w odległości do 20 m od wiatraka), choć nie przeszkadza huk samochodów z autostrady.
Dlatego proponuję wysłanie tych nierozgarniętych ale cwanych ludzi na jakieś dokształcanie w zakresie OZE.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Legnica uczci pamięć Ofiar Ludobójstwa
Ja proponuję uczcić ofiary czynem społecznym w postaci remontu ulicy Ofiar UON-UPA. Tak bardzo chcemy ich pamięć uhonorować, a tak nędzna jest nawierzchnia tej ulicy.
kresowiak
12:36, 2025-07-04
Reklama z Facebooka okazała się pułapką
Pewno owsik i jego dziunia
Qpkaj
09:40, 2025-07-04
Dolny Śląsk stawia na energię odnawialną
Ale przecież wioski wokół Legnicy będą walczyć z wiatrakami, bo przeszkadza im ich szum (słyszalny tylko w odległości do 20 m od wiatraka), choć nie przeszkadza huk samochodów z autostrady. Dlatego proponuję wysłanie tych nierozgarniętych ale cwanych ludzi na jakieś dokształcanie w zakresie OZE.
zzz
09:01, 2025-07-04
Pielgrzymka do Tyńca Legnickiego
Niech zrobią pielgrzymke do lubiąża, tam przyjmują takich świrów
Srojtyła
08:34, 2025-07-04