Zamknij

Zarys historii kawy

WP(lca.pl) 11:11, 02.11.2015

Zarys historii kawy

Pierwsze informacje dotyczące kawy pochodzą już z I w.p.n.e. Oczywiście tak długa historia tego napoju powoduje, że zarówno pochodzenie samego słowa „kawa” jak i kwestia jej odkrycia są owiane tajemnicą.

Etymologia kawy prowadzi nas do prowincji Kaffa w Etiopii, ale również do arabskiego słowa kahwa (co oznacza „usuwający zmęczenie”!) i do tureckiego quavah (oznaczającego wino).

Muzułmanie, z racji surowego zakazu spożywania wszelkiego rodzaju alkoholu, bardzo cenili kawę, która według nich miała podobne pobudzające właściwości. Z biegiem czasu najprawdopodobniej przeniesiono nazwę „wino” na ten popularny czarny napar.

O samym odkryciu kawy można przeczytać wiele legend. Jedna z popularniejszych mówi o arabskim pasterzu kóz imieniem Kaldi, który zainteresował się dziwnym zachowaniem zwierząt... Stawały się bardzo aktywne, ilekroć zjadły czerwone owoce z nieznanego wówczas drzewa. Sam pasterz postanowił spróbować owych owoców i okazało się, że po ich zjedzeniu nie jest senny ani zmęczony!

Inna z legend mówi o etiopskich mnichach, którym kawa pomagała wytrwać na długich nocnych modlitwach. Faktem natomiast jest, że picie kawy zostało zapoczątkowane przez Arabów w XI wieku, a dużą rolę w rozprzestrzenianiu się naparu odegrali pielgrzymi przybywający do Mekki, gdzie powstała też pierwsza na świecie kawiarnia.

Początkowo parzono zielone ziarna kawy. Dopiero pod koniec XIV wieku zaczęto prażyć je na gorących kamieniach i wtedy to kawa nabrała charakterystycznego aromatu i smaku. Jak było naprawdę, dziś trudno jednoznacznie stwierdzić.

Kawa stawała się coraz bardziej pożądanym produktem i z czasem zaczęto eksportować ją drogą morską do dalszych regionów świata. I tak w XV wieku największym ośrodkiem handlu kawą stał się port Mokka. Arabowie posiadali wówczas już liczne własne plantacje, z których pierwsze powstały na Wyżynie Abisyńskiej i Półwyspie Somalijskim. Sama produkcja kawy utrzymywana była w pilnie strzeżonej tajemnicy. Tak było aż do XVII wieku, kiedy to pierwszą sadzonkę kawowca przemycono do Indii.

Do Europy kawa trafiła między innymi dzięki weneckim kupcom, którzy sprowadzili ją dość późno, bo w 1615 roku. Nazywano ją „arabskim winem”. Niestety, pomimo rosnącej popularności wzbudzała ona religijne kontrowersje ze względu na pogańskie pochodzenie. Dopiero papież Klemens VIII po skosztowaniu kawy stwierdził, że:

„Ten szatański trunek jest tak smaczny, że szkoda by go było tylko dla niewiernych. Szatana trzeba przepędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan.”

Kultura picia kawy szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie. Zaczęły powstawać liczne kawiarnie, gdzie można się było delektować tym nowym czarnym napojem. Najstarszą z nich jest działająca do dziś w Wenecji Caffe Florian. W Rzymie w 1625 roku zaczęła działać Macrae, a następnie otwarta została Caffe Pedrocchi w Padwie oraz Caffe San Carlo w Turynie.

Kawiarnie szybko zaczęły funkcjonować w każdym zakątku Półwyspu Apenińskiego i równie szybko powstawały w kolejnych europejskich państwach. W Oxfordzie otwarto pierwszą kawiarnię w 1650 roku, a w ciągu kolejnych 25 lat było ich już 3 tysiące! W historii kawy można odnaleźć również polski akcent. Franciszek Jerzy Kulczycki otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu w 1683 roku. Podobno po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem zabrał on worki kawy pozostawione przez wojska tureckie.

Do Polski kawa dotarła na przełomie XVII/XVIII wieku, a pierwsza kawiarnia na ziemiach polskich powstała w Poznaniu. Do wzrostu popularności picia kawy w Polsce przyczyniła się książka wydana w 1769 roku pod wymownym tytułem Opisanie sposobu należytego zażywania kawy tureckiej. O „kawiarkach” czyli odpowiednio przeszkolonych osobach parzących kawę na polskich dworach pisał również sam Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.

W XVII i XVIII w. wielkie potęgi kolonialne rozpoczęły uprawę kawowca w swoich koloniach. W 1719 Portugalczycy założyli pierwsze plantacje w Brazylii, dzięki czemu od roku 1800 kawa stała się napojem dostępnym nie tylko dla elit.

Dziś kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, codziennie wypija się miliardy filiżanek kawy, a wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez tego napoju o charakterystycznym smaku i aromacie! Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://przepisynakawe.pl/.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%