Uroczystym spotkaniem wszystkich zaangażowanych w remont Akademii Rycerskiej rozpoczęło się trzydniowe świętowanie pod hasłem „Vivat Akademia”. W sobotę sale Królewską i Maneżową zobaczą wszyscy chętni.
Otwarcie sal Królewskiej i Maneżowej to dla Legnicy historyczne wydarzenie, ponieważ obie pod kluczem były od 1944 roku. W piątek świętowali ludzie bezpośrednio zaangażowani w ich restaurację. Począwszy od projektantów, poprzez sponsorów, skończywszy na wykonawcach. W wydarzeniu uczestniczyły też władze miasta i samorządu dolnośląskiego, parlamentarzyści, radni i oficjele kościelni.
- Remont trwał długo, koszty jakie musieliśmy ponieść to blisko 60 mln zł. W ponad 90 procentach środki pochodziły z budżetu miasta – przypomniał prezydent Krzakowski.
- Po trzystu latach Akademia Rycerska odzyskuje swoją dawną świetność. Przywracamy ją społeczeństwu, miastu i co trzeba podkreślić, regionowi. Akademia jest szczególnym obiektem dla naszej kultury ale także dla kultury europejskiej - cieszył się gospodarz miasta.
Oddanie do użytku Królewskiej i Maneżowej zakończyło trwający wiele lat remont. Przypomnijmy, że pierwsze prace w akademii ruszyły jeszcze w latach 80. minionego wieku. Miasto od wojewody legnickiego przejęło obiekt w 1991 roku. Remont generalny rozpoczął się w 1993 roku.
Efekt końcowy najdłuższego w historii miasta remontu legniczanie będą mogli zobaczyć w sobotę. Od godz. 10:00 do 16:00 z przewodnikiem lub indywidualnie. Kolejnym punktem trzydniowego świętowania będzie niedzielny koncert Raya Wilsona, ostatniego wokalisty Genesis, który odbędzie się o godz. 18:00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej.[FOTORELACJA]11172[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Fundacja KGHM finansowała kampanię PiS z darowizn?
Walcie się komusze tworzydła. Bierzcie świece i skaczcie sobie pod swądami, a nie za wydawanie wyroków.
El kuszydojpa
19:53, 2025-07-16
Pożegnanie Bartłomieja Żygadły
Niech spoczywa w pokoju
Hekate
19:49, 2025-07-16
Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty
Orzeł na godle Polski powinien wyglądać w sposób symbolizujący dumę, siłę i jedność narodową. Głowa i Korona: Orzeł z głową zwróconą w prawo, z czubem korony ozdobionej stylizowanymi, złotymi elementami, symbolizującymi suwerenność i majestat. Korona powinna być bogato zdobiona, z detalami nawiązującymi do tradycji monarchicznych. Skrzydła: Rozpostarte szeroko, z piórami ułożonymi dynamicznie, co podkreśla gotowość do obrony i siłę. Skrzydła mogą być lekko uniesione, z detalami ukazującymi rozbudowane pióra. Tułów: Silny i muskularny, z wyraźnym piersiowym i detalami symbolizującymi odwagę. Na piersi można umieścić tarczę lub herb, jeśli jest to część projektu. Orzeł trzyma w szponach symbole władzy i suwerenności – na przykład miecz, który może symbolizować obronę, lub gałązkę laurową oznaczającą zwycięstwo i pokój. Wzór powinien być wyraźny i elegancki, z elementami heraldycznymi, zachowując klasyczny i dostojny charakter. Taki wygląd orła na godle ma podkreślać dumę narodową, jedność i potęgę Rzeczypospolitej.
tak też może być
19:19, 2025-07-16
Będą nowoczesne place zabaw przy żłobkach
Plac zabaw może i fajny ale kto go będzie pilnował ? Ochrona czy może pracownicy żłobków
lepiej bez placów
19:01, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz