Zamknij

Historia pojedynków: Wisła Kraków - Miedź Legnica

Ula ChojnackaUla Chojnacka 19:10, 11.12.2024 Aktualizacja: 19:11, 11.12.2024
Skomentuj

Pierwsze ligowe starcie Miedzi z Wisłą Kraków odbyło się w sezonie 1994/1995. Wcześniej obie drużyny mierzyły się jedynie towarzysko. Pierwszy raz już w 1973 roku, gdy "Biała Gwiazda" przybyła nad Kaczawę naszpikowana legendarnymi dziś gwiazdami polskiego futbolu!

Bilans oficjalnych spotkań Miedzi z Wisłą Kraków jest bardzo wyrównany, a obecnie na korzyść zespołu ze stolicy Małopolski przemawia jedna bramka strzelona więcej. Zaważył na tym poprzedni sezon, gdy legniczanie na własnym boisku zremisowali z "Białą Gwiazdą" 1:1, ale na wyjeździe przegrali 0:2. W pierwszym meczu prowadzenie przyjezdnym tuż po przerwie strzałem z prawej strony pola karnego dał Jesus Alfaro Ligero. Wyrównał w 80 minucie Marcel Mansfeld, który huknął nie do obrony z szesnastego metra po podaniu Kamila Antonika. W rewanżu o zwycięstwie Wisły przesądziły dwa trafienia superstrzelca krakowian - Angel Rodado Jareno trafiał do siatki w końcówce zawodów - w 79 i 91 minucie.

Choć historia ligowej rywalizacji obu drużyn nie jest bardzo bogata, to po raz pierwszy Miedź spotkała się z "Białą Gwiazdą" już półtora roku po przekształceniu z MZKS-u. 7 marca 1973 roku legniczanie podjęli krakowian w meczu towarzyskim. Drużyna znad Kaczawy przeciwstawiła się zespołowi z najwyższej klasy rozgrywkowej ambitną grą, wolą walki i dobrym przygotowaniem motorycznym. Początek meczu należał do przyjezdnych, którzy oddali kilka silnych, ale niecelnych strzałów. Wraz z upływem czasu gra się wyrównywała. W 36 minucie Stefan Dąbrowski zdobył nawet bramkę, ale nie została ona uznana przez arbitra. 

Po zmianie stron obie ekipy postawiły na efektowny, ofensywny futbol. Gol padł jednak tylko jeden. W 55 minucie Zbigniew Krawczyk strzałem z dystansu pokonał golkipera "Miedzianki". W końcówce spotkania Ireneusz Michalak nie wykorzystał dobrej okazji na wyrównanie. Miedź zagrała w składzie: Pietraszko (Targosz) – Margurow (Bzdyk), Dzido, Potycz, Krot – Mikutaniec (Kryjom), Dąbrowski, Rogala (Kołodziejczyk) – Łukasik, Flendrich, Michalak. Z kolei w drużynie "Białej Gwiazdy" zaprezentowali się Sikorski - A. Szymanowski (H. Szymanowski), Maculewicz, Musiał, Stolczyk (Kusto), Pollak, Lendzion, Krawczyk, Kmiecik, Sarnat, Garlej (Gazda).

Ponownie z drużyną spod Wawelu legniczanie zmierzyli się 7 sierpnia 1980 roku. Dwa lata wcześniej Wisła sięgała po mistrzostwo Polski. Do Legnicy przyjechała jako piąta drużyna w zakończonych niedługo wcześniej rozgrywkach. Natomiast w sezonie 1980/1981 zespół z dawnej stolicy sięgnął po wicemistrzostwo. Naszpikowana reprezentantami kraju „Biała Gwiazda” nad Kaczawą zagrała w najmocniejszym składzie. Dodajmy, że dwa lata później Piotr Skrobowski, Jan Jałocha i Andrzej Iwan znaleźli się w reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w 1982 roku w Hiszpanii. Tam biało-czerwoni sięgnęli po brąz. Zdzisław Kapka i Kazimierz Kmiecik zdobywali z naszą reprezentacją trzecie miejsce na świecie w 1974 roku. Cztery lata po pierwszym medalu Polaków w kadrze na najważniejszy piłkarski turniej znalazł się Adam Nawałka (był w niej również Andrzej Iwan). Na stadionie w Parku Miejskim w Legnicy łącznie zaprezentowało się więc aż sześciu uczestników czempionatu globu, reprezentujących wówczas jedną z najmocniejszych drużyn świata!

Wisła zawitała do Legnicy w drodze do Lipska, gdzie miała zaplanowane zgrupowanie. Warto zauważyć, że przedsprzedaż biletów na mecz odbywała się już sześć dni przed spotkaniem w klubowej kasie w Hucie Miedzi. Samo starcie zakończyło się sensacyjnym remisem. Wisła objęła prowadzenie w 29 minucie po strzale Zdzisława Kapki, który dobił uderzenie Kmiecika. Dziesięć minut po przerwie ładnym strzałem z dystansu wyrównał rezerwowy Leszek Czich. Ciekawych wątków związanych z tym spotkaniem jest zresztą więcej.

– To był pierwszy mecz Miedzi, na jakim byłem. Pamiętam go doskonale, choć miałem wtedy zaledwie 10 lat – wspominał po latach Andrzej Dadełło, obecny właściciel Miedzi.

Legniczanie zagrali wówczas w następującym składzie: Motylewski (Dżedżej) – Szeroki, Moroch, Michalak, Brzeziński, Pietruszka (65’ Bilewicz), Chrobot (46’ Dziopa), Paliński (46’ Czich), Brożek (65’ Kociubiński), Musiał, Guściora (Woźniacki). "Biała Gwiazda" wystąpiła w takim zestawieniu: Holocher (Gaszyński) - Motyka, Skrobowski, Jałocha, Krupiński, Lipka (Budka), Iwan, Kapka, Nawałka (Targosz), Kmiecik (Suder), Wróbel.

Kolejne pojedynki obu zespołów miały miejsce już w latach dziewięćdziesiątych i odbywały się w ramach rozgrywek zaplecza piłkarskiej elity. W historycznym ligowym starciu zwycięstwo Miedzi dał Wojciech Górski. W rewanżu lepsza okazała się Wisła, po dwóch golach Grzegorza Kaliciaka. Następne spotkanie obu drużyn miało miejsce w okresie przygotowawczym przed startem sezonu 2012/2013. 13 lipca na boisku w Międzychodzie legniczanie zmierzyli się z Wisłą prowadzoną przez trenera Michała Probierza. Zielono-niebiesko-czerwoni przegrali 3:4 (Retlewski 23', 62', Madejski 37' – Kirm 11', Chrapek 14'-k., 39', Kamiński 68'). Ozdobą spotkania był gol Piotra Madejskiego, który z dystansu uderzył w okienko bramki krakowian.

Późniejsze starcia zespołu znad Kaczawy z ekipą ze stolicy Małopolski miały już miejsce w piłkarskiej elicie w sezonie 2018/2019. Ze względu na obowiązujący wówczas system rozgrywek oba zespoły spotkały się wówczas aż trzykrotnie. Najpierw w Krakowie "Miedzianka" przegrała 1:2. Dwubramkowe prowadzenie Wiśle zapewnili Zdenek Ondrasek i Dawid Kort, późniejszy gracz zielono-niebiesko-czerwonych. Dolnoślązacy odpowiedzieli tylko golem z rzutu karnego, którego autorem był Marcos Garcia Barreno "Marquitos". Późniejsze pojedynki w elicie wygrywali wyłącznie podopieczni trenera Dominika Nowaka. W rewanżu nad Kaczawą zwyciężyli 2:0. Była 1 minuta i 35 sekunda meczu, gdy Henrik Ojamaa dawał gospodarzom prowadzenie. Dziesięć minut później Estończyk zadał kolejny cios, po którym krakowianie już się nie podnieśli. Z kolei na pożegnanie z pierwszym sezonem w najwyższej klasie rozgrywkowej Miedź po szalonym meczu zwyciężyła pod Wawelem 5:4 (Marko Kolar 32', 90+6'; Vukan Savićević 55'; Paweł Brożek 77'-k. - Goku Roman 36'-k., 66'; Juan Camara 62', 68'; Paweł Zieliński 90+10').

MECZE MIEDZI Z WISŁĄ KRAKÓW W OFICJALNYCH ROZGRYWKACH:

1994/1995, ówczesna II liga, Miedź Legnica - Wisła Kraków 1:0

1994/1995, ówczesna II liga, Wisła Kraków - Miedź Legnica 2:0

2018/2019, Ekstraklasa, Wisła Kraków - Miedź Legnica 2:1

2018/2019, Ekstraklasa, Miedź Legnica - Wisła Kraków 2:0

2018/2019, Ekstraklasa, Wisła Kraków - Miedź Legnica 4:5

2023/2024, I liga, Miedź Legnica - Wisła Kraków 1:1

2023/2024, I liga, Wisła Kraków - Miedź Legnica 2:0

Bilans:

spotkania – 7

wygrane Miedzi – 3

remisy – 1

wygrane Wisły – 3

bramki: 10:11

Początek czwartkowego meczu na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie o godz. 21:00.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Sparky CocoSparky Coco

0 1

3:1,albo 4:1 dla Wisły bedzie

21:58, 11.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Messi Messi

1 1

Przypomnij sobie czubku co wróżyłes przed meczami Miedzi z Chrobrym ŁKS Ruchem itp

04:11, 12.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Yanek Yanek

0 0

Niezły bilans. Brawo Miedzianko.

14:00, 12.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Yanek Yanek

0 0

1:1 a czubek sparky Coco marzy o przegranej Miedzi he he he

23:07, 12.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%