Zamknij

Kometki, kometka, badminton - co mają wspólnego?

10:53, 05.10.2023
Skomentuj

Te trzy pojęcia odnoszą się do jednego sportu, który po prostu starsi nazywają kometki lub kometka. Obecnie używa raczej międzynarodowej nazwy tego sportu, czyli badminton.

Skąd nazwa kometki?

Historia jest z życia wzięta. Po prostu jeden z graczy zauważył, że lotka w czasie swojego ruchu kształtem przypomina kometę, stąd wzięła się propozycja bardziej polskiego nazewnictwa.

Kometki, które najlepsze do gry?

Kometkami możemy nazywać również lotki. Co prawda odchodzi to powoli do lamusa, to jednak wciąż spotykamy osoby, które tak określają badmintonowe “piłeczki”. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kometek:

  • kometki plastikowe;

  • kometki piórowe;

  • kometki hybrydowe.

Pierwsze z listy, kometki plastikowe (wykonane z nylonu). W ofercie producentów sprzętu do badmintona znajdziemy lotki w trzech prędkościach - wolne, średnie i szybkie. Część marek ma w swojej ofercie wybór kolorów koszyczka, z reguły selekcji dokonujemy z dwóch - białego i żółtego. Co ciekawe prędkość to tak naprawdę odległość na jaką poleci dana kometka przy takim samym uderzeniu. Zielona, wolna lotka poleci najbliżej, z kolei czerwona, szybka najdalej. Kometki plastikowe mogą być wykonane z korka, skóry i plastikowego koszyczka - tak zrobione są najlepsze, m.in. Yonex Mavis 2000. Najtańsze kometki mogą być w całości wykonane z plastiku. Są zdecydowanie gorszej jakości, mało powtarzalne.

Kometki piórowe - według prawdziwych badmintonistów jedyne słuszne. Wykonane ręcznie z piór kaczych lub gęsich, nasadzonych na korek, pokryty skórą na główce kometki. Służą zarówno do treningów, jak i do rozgrywania turniejów, gdzie nie spotykamy innych niż lotki gęsie. Ze względu na wykonanie z naturalnych materiałów należy liczyć się z tym, że mogą się zużywać szybciej, a niekiedy wymagają odpowiedniego przygotowania do gry, tzw. parowania.

Kometki hybrydowe. To produkt, który na rynku znajdziemy od stosunkowo niedawna, zaledwie kilku lat. Ich produkcja polega na połączeniu pióra z plastikowym trzonkiem. Kometki są dodatkowo usztywnione, dzięki czemu ich trwałość jest większa. Niestety w praktyce niekiedy okazuje się, że trwałość lotek hybrydowych nie jest wcale większa niż piórowych. Złośliwcy mówią, że lotki hybrydowe łączą… wady lotek piórowych i lotek nylonowych.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%