Zamknij

Legnicki teatr znów nagrodzony na Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie

Lilla SadowskaLilla Sadowska 12:59, 28.10.2024
Skomentuj „Dzieje grzechu opowiedziane na nowo” (LS lca.pl) „Dzieje grzechu opowiedziane na nowo” (LS lca.pl)

Jury 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych przyznało Nagrodę Główną spektaklowi „Dzieje grzechu opowiedziane na nowo”, wyreżyserowanemu przez Darię Kopiec z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wyróżnienia indywidualne otrzymali także: Magda Drab za rolę Eve, Artur Pałyga, który przygotował adaptację powieści Stefana Żeromskiego, oraz Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec, odpowiedzialni za oprawę dźwiękową.

Nagroda Główna, statuetka Wandy, została przyznana „za poruszające i jednocześnie wierne autorowi przedstawienie, w którym anachroniczna fabuła poświęcona XX-wiecznej bohaterce stała się esencją współczesnej opowieści, ukazującej złożoność kobiecego losu i wyzwania, przed którymi stoimy w dzisiejszym świecie”.

W skład jury, które wydało ten werdykt, weszli: Agnieszka Przepiórska, Adam Orzechowski, Tomasz Domagała, Juliusz Chrząstowski i Tomasz Miłkowski. Podkreślili oni „mistrzowskie połączenie wszystkich elementów spektaklu, które tworzą prawdziwe arcydzieło”.

Podczas niedzielnej gali w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie statuetkę odebrała Daria Kopiec, reżyserka nagrodzonego spektaklu.

Jury przyznało Magdzie Drab nagrodę za rolę Eve, doceniając "zwierciadlaną relację ze swoimi wcieleniami, odsłaniającą dramat piekła kobiet i wyzwalającą potrzebę odnalezienia miejsca w opresyjnym świecie".

Nagrodę za „niepokojącą i głęboką przestrzeń dźwiękową” otrzymali Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec, autorzy muzyki do "Dziejów grzechu opowiedzianych na nowo".

Artura Pałygę nagrodzono za adaptację, zwracając uwagę na „wypreparowanie z powieści Stefana Żeromskiego dramat młodej dziewczyny, której życiowa droga staje się matrycą losu kobiety w patriarchalnym społeczeństwie”.

Dyrektor Teatru Modrzejewskiej, Jacek Głomb, nie mógł być obecny z powodu premiery monodramu Magdy Biegańskiej w Legnicy. W swoim liście napisał: „Obiecuję, że nie przyzwyczaimy się do sukcesów na festiwalu w Rzeszowie. Jeśli dyr. Nowara zaprosi nas za rok, staniemy do rywalizacji z innymi scenami w Polsce z otwartą przyłbicą”.

Przypomnijmy.

W 2023 roku Teatr Modrzejewskiej zdobył główną nagrodę 61. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – 2. Festiwalu Arcydzieł za spektakl „Sen srebrny Salomei”. Jury uhonorowało legnicki teatr statuetką „Wanda” za najoryginalniejsze i najbardziej twórcze odczytanie klasycznego tekstu.

Wyróżnienia trafiły również do aktorów Modrzejewskiej. Nagrodę za nieoczywiste piękno postaci Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” odebrała Magdalena Biegańska. Piotr Cieplak otrzymał nagrodę za reżyserskie „wydobycie przenikliwego dramatyzmu, o nieprzemijającej – niestety – aktualności” ze „Snu srebrnego Salomei”. Z kolei Mateusz Krzyk został wyróżniony za poruszającą rolę Semenki, która w swojej powściągliwości środków aktorskich ukazała głębię postaci.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

widzwidz

0 1

Brawo nasz teatr!!! 13:30, 28.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%