Zamknij

Wirtualny spacer po legnickiej katedrze. Tajemnice legnickiej katedry zdradza Tomasz Stolarczyk

Lilla SadowskaLilla Sadowska 10:59, 28.10.2024
Skomentuj Legnicki Spacer Historyczny po legnickiej katedrze (Piotr Florek lca.pl) Legnicki Spacer Historyczny po legnickiej katedrze (Piotr Florek lca.pl)

Na kanale YouTube Muzeum Miedzi pojawił się długo wyczekiwany film „W kamieniu zapisane. Historia legnickiej katedry”, w którym Tomasz Stolarczyk snuje fascynującą opowieść o najpiękniejszej i najbardziej okazałej świątyni Legnicy. To nie tylko wizualna uczta dla oczu, ale także podróż przez historię, która ujawnia sekrety oraz pamięć o ludziach i wydarzeniach związanych z tym wyjątkowym miejscem. Film polecamy każdemu, kto chce poznać dzieje tego sakralnego klejnotu, gdzie historia i duchowość przenikają się w każdym szczególe.

Legniczanie mieli niedawno, 19 października, okazję do bezpośredniego spotkania z historią katedry podczas specjalnego spaceru historycznego z przewodnikiem. Podczas tej niezwykłej wędrówki, spacerowicze mogli z bliska przyjrzeć się architektonicznym arcydziełom tej świątyni i odkryć tajemnice ukryte w jej murach. To spotkanie z pięknem dawnych wieków, bogactwem zdobień oraz symboliką pozostawioną przez pokolenia dawnych mieszkańców Legnicy wzbogaciło wiedzę i świadomość lokalnej historii.

Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budowli Legnicy. Wznosi się jako pomnik przeszłości, otoczony równie wiekowym Zamkiem Piastowskim oraz kościołem Marii Panny. W swych murach katedra kryje bezcenne skarby sztuki sakralnej oraz dziesiątki świadectw burzliwych losów miasta. Jej wnętrza wypełniają bogato zdobione epitafia, piękne witraże i monumentalne ołtarze – dzieła poprzednich pokoleń, tworzone nie tylko ku chwale fundatorów, ale i z miłości do sztuki oraz chęci utrwalenia historii w kamieniu i drewnie.

Dla tych, którzy chcą zgłębić dzieje katedry bez wychodzenia z domu, Muzeum Miedzi przygotowało specjalny wirtualny spacer historyczny. Jego przewodnikiem jest dr Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi. Dzięki tej inicjatywie każdy może odwiedzić to wyjątkowe miejsce, poznać jego historię i zobaczyć unikatowe detale architektoniczne, które do tej pory mogły być niezauważone.

Projekt „Wirtualne Legnickie Spacery Historyczne 2024” został współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), wspierającego rozwój i działalność instytucji kultury. Jest to niezwykle ważne wsparcie, które pomaga zachować i promować dziedzictwo regionu, umożliwiając mieszkańcom i turystom nowe, interaktywne formy kontaktu z historią.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

racjonalistaracjonalista

1 0

Ciekawe, jak Watykańczycy weszli w posiadanie tego kościoła, bo przecież przez wieki on do nich nie należał. 12:56, 28.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%