[FOTORELACJA]21038[/FOTORELACJA]
Koncert „Śpiewnik domowy” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się w Legnickiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego, zgromadził liczną publiczność. Wydarzenie, organizowane pod patronatem posła Tadeusza Samborskiego, miało na celu upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncert, w którym wystąpili artyści scen operowych z Ukrainy i Białorusi, był akustycznym wieczorem pełnym muzyki. W programie znalazły się utwory wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko i Mieczysław Karłowicz.
Podczas wydarzenia zaprezentowano również wystawę „O Niepodległość” z kolekcji archiwalnych pocztówek Mariana Sołobodowskiego, która stanowiła niezwykłą pamiątkę z czasów walk o niepodległość.
Poseł Tadeusz Samborski, który od lat jest wielkim orędownikiem historii Polski, tradycji oraz kultury, w swoich słowach podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o przeszłości.
Naród, który traci pamięć, traci życie. Przypomnijmy sobie, jaką drogą Polska doszła do niepodległości po 123 latach niewoli. Ta Polska, wyśniona, wymarzona, wywalczona, była możliwa dzięki zjednoczeniu narodu, który zerwał się do walki, kiedy upadły wszystkie trzy mocarstwa zachodnie – zaznaczył Samborski, wyjaśniając, że niepodległość, którą Polacy odzyskali w 1918 roku, nie była tylko wynikiem walki zbrojnej, ale również kształtowania postaw narodowych przez nauczycieli, wychowawców, a także przez artystów.
Tadeusz Samborski zaznaczył, że Kresy Wschodnie odegrały istotną rolę w odzyskiwaniu niepodległości, zarówno poprzez czyny zbrojne, jak i wkład w kulturę. Kresy dały Polsce wybitne postaci, które zapłodniły wyobraźnię Polaków, promując ideę niepodległości.
Dzisiaj, świętując dzień niepodległości, warto pamiętać, że Kresy miały ogromny wpływ na tę walkę, a także na kształtowanie naszej narodowej tożsamości – podkreślił Tadeusz Samborski.
Poseł mówił również o konieczności wzmacniania wartości patriotycznych w społeczeństwie, w tym w mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska, gdzie organizowane są wydarzenia przypominające o drodze Polski do niepodległości. Przypomniał, że Polska powinna być silna nie tylko ekonomicznie, ale i duchowo, podkreślając znaczenie pielęgnowania pamięci o przeszłości i budowania wspólnej tożsamości narodowej.
Polska powstała, aby żyć. Powinniśmy robić wszystko, by trwała wiecznie – powiedział Samborski, przypominając słowa Wincentego Witosa „A Polska winna trwać wiecznie”. Słowa oddające głęboki sens i cel jego działań – zapewnienie, że Polska, po odzyskaniu niepodległości, będzie trwać w niezależności, zachowując swoją tożsamość narodową na zawsze i o tym wszyscy Polacy pamiętać powinni.
Tadeusz Samborski, będący wielkim orędownikiem polskiej historii, tradycji i kultury, zaznaczył, że kultura i pamięć o przeszłości są fundamentem istnienia narodu. Bez kultury, sztuki i pamięci o historii, naród przestaje istnieć.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy pielęgnowali te wartości, aby młode pokolenia mogły zrozumieć znaczenie wolności – podkreślił poseł.
Koncert „Śpiewnik domowy” był nie tylko okazją do uczczenia Święta Niepodległości, ale także do refleksji nad wartością niepodległości i jej rolą w kształtowaniu tożsamości narodowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz