Po dziewięciu latach przerwy ogłoszono laureatów 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, która odbyła się w Galerii Sztuki w Legnicy. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Natalia Brzezińska za „abstrakcyjną, oniryczną i zdyscyplinowaną warsztatowo wypowiedź”. W wydarzeniu nagrodzono również Andrzeja Kosowskiego, Paulinę Teterycz, Annę Bajon i Kacpra Piskorowskiego.
[FOTORELACJA]21143[/FOTORELACJA]
Legnica, Lubin i Głogów wciąż łączy wspólna tożsamość, mimo zmian administracyjnych. Takie wystawy jak ta są dowodem, że sztuka to nie tylko Warszawa czy Wrocław, ale także nasze Zagłębie Miedziowe – powiedział Maciej Kupaj, prezydent Legnicy, wręczając nagrodę Prezydenta Miasta, wyróżnił Paulinę Teterycz, autorkę instalacji, która w nowatorski sposób ukazuje powiązania między światem nauki a naturą, nawiązując również do lokalnych bogactw regionu Gór Kaczawskich.
Wśród pozostałych laureatów znaleźli się także Andrzej Kosowski, nagrodzony przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego za antywojenną rzeźbę, oraz Anna Bajon, której batik doceniono za „uwolnienie malarskiego gestu z rygoru blejtramu i ram”. Kacper Piskorowski, autor instalacji poruszających kwestie protestów kobiet i polaryzacji społecznej, otrzymał Statuetkę „Srebrna Ostroga”. Jury postanowiło także przyznać wyróżnienia honorowe Pawłowi Stańczykowi i Amelii Ćwian oraz wyróżnienia dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy Katarzynie Żuczkowskiej i Romie Pilitsidis.
Bardzo się cieszę, bo Legnica to moje rodzinne miasto, więc zawsze kiedy jest wydarzenie, które dotyczy Legnicy oraz kultury, sfery, która jest mi podległa, tym bardziej chętnie w nim uczestniczę – mówił Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego, wręczając nagrodę Andrzejowi Kosowskiemu.
Łączna pula nagród wyniosła ponad 40 tysięcy złotych. W ręce laureatów trafiły również unikatowe statuetki „Srebrna Ostroga”, zaprojektowane przez znanego artystę-złotnika Jacka Byczewskiego, oraz vouchery od partnera wydarzenia, Hotelu Qubus.
Na wystawie można obejrzeć blisko sto dzieł wykonanych przez 70 artystów reprezentujących różne pokolenia i techniki artystyczne – od malarstwa olejnego, przez rysunek i rzeźbę, po animacje i instalacje.
Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wymiana poglądów oraz integracja międzypokoleniowa artystów. Niektóre z prac odnoszą się do natury, inne badają ślady społecznych traum, a jeszcze inne dotykają subtelnych, wewnętrznych transformacji, balansując pomiędzy abstrakcją a realizmem - zauważył członek jury, Piotr Micek.
Ekspozycja, dostępna do 26 stycznia 2025 roku, stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej regionu, przyciągając zarówno pasjonatów sztuki, jak i tych, którzy dopiero odkrywają jej różnorodność. Tytuł wystawy „Krajobraz po...” odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w sztuce i społeczeństwie w ciągu ostatniej dekady, a także skłania do refleksji nad przyszłością lokalnej sceny artystycznej.
0 0
A ten niski nich się ogoli ,bo wygląda jak...........ha ha ha
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz