Zamknij

Poszukiwacze piękna. Malarstwo polskie XIX–XXI w. z prywatnej kolekcji

Wojciech ObremskiWojciech Obremski 11:59, 09.04.2025
Skomentuj Malarstwo polskie XIX–XXI w. (Mat. prsowy) Malarstwo polskie XIX–XXI w. (Mat. prsowy)

Kossak, Fałat, Boznańska, Chełmoński – to tylko część nazwisk artystów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie „Poszukiwacze piękna. Malarstwo polskie XIX–XXI w. z prywatnej kolekcji” w Muzeum Miedzi w Legnicy. 

[CGK]1691[/CGK]

Sztuka zawsze była przestrzenią poszukiwań – i dla twórców, jak i dla kolekcjonerów. Łączyło ich jedno: pragnienie odnalezienia ideału estetycznego. W przypadku tej kolekcji istotnym aspektem jest związek sztuki z kulturą polską. XIX w., z którego pochodzą najstarsze prezentowane dzieła, był czasem gdy Polska pozostawała pod zaborami, a kwestie polityczne miały wpływ nie tylko na życie społeczne, lecz także na rozwój sztuki.

[CGK]1692[/CGK]

- To, co malowano, zależało nie tylko od indywidualnych wyborów artystów, ale także od obowiązujących trendów, charakteru uczelni, a nawet od oczekiwań kolekcjonerów i rynku sztuki. Do połowy XIX w. akademie narzucały ścisłe zasady dotyczące stylu i tematyki obrazów. Prym wiodło malarstwo historyczne, batalistyczne i akademickie, czerpiące z klasycznych wzorców. Stopniowo jednak twórcy zaczęli kierować uwagę ku scenom rodzajowym i pejzażom, ukazując codzienne życie, wiejski krajobraz i prozę ludzkiego losu. Obrazy przedstawiające pracę chłopów, ich trud, ale i momenty odpoczynku czy zabawy nie zawsze spotykały się z aprobatą krytyki. Długo bowiem ceniono kompozycje heroiczne i antyczne odniesienia, podczas gdy nowa sztuka coraz śmielej skupiała się na prostocie i realizmie – mówi Barbara Pietras, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy i kuratorka wystawy.

Prezentowana kolekcja ukazuje bogactwo tych artystycznych poszukiwań. Wśród wystawianych dzieł znajdą się prace Juliana Fałata, mistrza akwareli, znanego z subtelnych pejzaży i scen myśliwskich, oraz Olgi Boznańskiej, której portrety urzekają wrażliwością i mistrzowskim operowaniem światłem. Obok nich zobaczymy kompozycje Józefa Brandta, twórcy monumentalnych scen bitewnych, oraz Stanisława Witkiewicza, nie tylko wybitnego malarza, ale także teoretyka sztuki i propagatora stylu zakopiańskiego. Obok tych nazwisk pojawią się również prace wielu innych artystów, których twórczość kształtowała oblicze polskiego malarstwo XIX, XX i na początku XXI w.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%